havucun sağlığımız için faydaları - havucun faydaları

Havucun göz sağlığınızı koruduğunu biliriz. Peki, diğer faydalarını? Kan yapıcı, kabızlık giderici havucun sağlığımız için faydaları bu yazıda!

Havuç; hızlı bir kan yapıcı, kuvvetlendirici, ishal kesici, kabızlık giderici, mide ve bağırsağın yakın dostu, safra akıtıcı, karaciğeri kuvvetlendirici ve yeri doldurulamayan bir sebzedir. Kansızlık halinde, sabah-öğle-akşam taze çıkarılmış 1 çay bardağı havuç suyu içilmesi, suyu çıkarılamazsa ince rendelenmesi ve iyice çiğnenerek yenilmesi hastaya şifa verir.

Mide ve bağırsak kanamalarında da havuç suyunun etkisi çoktur. Havuç, özel şekeri, A vitamini ve bol vitaminleri ile karaciğeri kuvvetlendirir, vücuttaki üre asidi, ürat tuzları, benzeri yorgunluk maddelerini, diğer zehirleri idrarla dışarı atar. Havuç, bol A vitamini ile cilde temizlik ve pembelik verir ve gözlerin sağlıklı kalmasını sağlar.

Kalp rahatsızlığı ve damar sertliğine birebirdir, her gün yenen bir havuç da akciğer kanseri tehlikesini yarıya indirir. Havuçtaki beta-karotenin gözleri, yaşlılığın getirdiği görme zayıflığından korur ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 484
favori
like
share