Mehmet Gümüş Kimdir - Mehmet Gümüş Resimleri - Mehmet Gümüş Biyografisi - Mehmet Gümüş Hakkında
Fatsa’da dogdu.

İlk-orta ve lise öğrenimini Fatsa’da yaptı.Ailedeki müzik ortamının da etkisiyle küçük yaşlarda müzikle tanıştı.
İlk okul yıllarında bağlama çalan, türkü söyleyen ve konserlere katılan biri oldu.


Orta ve lise yılları dersleriyle birlikte müzikteki başarısını kanıtladıgı yıllardır.Müzik grupları kuran, okul içinde ve dışında gerçekleşen sanat çalışmalarına kimi zaman katılımcı, kimi zaman da yönlendirici olarak katılan bir müzisyendi.Lise çağlarında Fatsa ve civar ilçelerde en iyi baglama çalabilen bir-iki kişiden biri olarak anılıyordu.


Lise bitiminden sonra üniversite sınavlarına katıldi.Ayrıca (şimdiki adı Gazi Üniversitesi Müzik Fakültesi olan) Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümünün sınavlarına da katılmıştı.
Puanı bir çok okula girmeye yetiyordu. Ama o yaklasık 1000 kişinin katıldıgı ve 70 kişinin kazandığı Gazi eğitim Enstitüsü Müzik Bölümünü 17. olarak kazandı ve hiç tereddüt etmeden burayı tercih etti.
Ankara da, okulla birlikte yoğun sahne çalışmalarında devam etti.Müziği pratik ve teorik boyutuyla geliştirdi.Yüksek okul mezuniyetinden sonra Fatsa Lisesine müzik öğretmeni olarak atandı.

Yıl 1979 du.Eğitmen olarak öğrencileriyle birlikte sanat etkinlikleri yaptı.Korolar-orkestralar kurdu.Etkinlikler düzenledi.12 eylülle birlikte tutuklandı.7 yıllık ceza evi sürecinden sonra, yarğılandığı tüm davalardan Yargıtay aşamasında beraat etti.
Ceza evi sonrası yine sevdiği mesleğe döndü.1990 yılında besteleriyle geldiği unkapanında yapımcıların ilgisini çekti ve ilk albümü ile profesyonel müzik yaşamına adımını atarken ;
“Ben yaşadığım bir döneme ezgilerimle tanıklık ediyorum “ dedi.
Sanat toplumsal ilişkilerin estetik bir ifadesidir.Sanatın kaynaği toplumsal yaşamdır. Toplumsal yaşamdan beslenmeyen, kopuk olan sanatın yada sanatçının yol haritası olamaz. Zira gideceği yer yoktur?” dedi.1990 yılında “Gülyangını Ömrümüz” adlı birinci albümünü yaptı. 1992 yılında (Halk Konserleri); 1994 yılında (Gülümsedik Gökyüzüne); 1998 yılında (Solmasin Yüzün);2004 yılında (Korkarım Gideceksin) adlı albümler yaptı.
Şu ana değin yaklaşık 130 beste, yurtiçinde ve yurt dışında binin üzerinde konser yaptı.5 albüm çıkarttı.

“Korkarim Gideceksin” adlı beşinci albümü bir yıl önce piyasaya sürüldü.Bu albümde ki “Korkarım Gideceksin” adlı esere klip çekti.
Klipleri müzik kanallarında beğeniyle izlendi.Hemen, hemen tüm ulusal televizyonlarımızda programlara katıldı.Ulusal ve yerel basınımizın bir çogun da konser haberleri, sanat çalışmaları ve röportajları yer aldı.


Yaklaşık 100 bin kişinin katıldıgı Egitim-Sen’li öğretmenlerin Kızılay’daki mitinginde program yaptı.
30 bin kişinin katildiği Gülhane şenliklerinde konser verdi.
Yunanistan da düzenlenen Balkan Gazeteciler Federasyonunun etkinliğine Türkiye yi temsilen verdiği konserle katıldı.
Yine Almanya’nın değişik şehirlerinde on’larca konser verdi.Türkiye’nin hemen, hemen her bölgesinde konserler verdi.


Onlarca ödül aldı.(bunlardan biri de Atılım Haber’in Ordu ve yöresinde 2004 yılıniın en başarılı sanatçısı ödülüydü.)
2004 seçimlerine kadar yaklaşık 10 yıl, Esenyurt Belediyesi Kültür Müdürü olarak görev yaptı.Döneminde Kültür Müdürlügü, uluslararası ve ulusal şenlikleriyle; Tiyatro, Müzik, Resim, Seramik, Heykel, Karikatür, Sinema, Fotoğrafçılık vb. gibi atölyeleriyle çevre il ve ilçelere örnek oldu.


Kitlelerin dilinde dolaşan önemli besteler yapti. Besteleri hem kendisinin hem de on’larca sanatçının sesiyle sevildi. Bestelerinden bazıları:Edip Akbayram’ın okudugu (KARADENİZ KARADENİZ).(ANNELR GÜNÜ).(BIR DÜŞ UÇURACAĞIM).(GÜLÜMSEDİK GÖKYÜZÜNE). (VAY BENİ) ; (Yavuz Bingöl) ün okuduğu ÇEKERİM TURNAM SİNEYE, BUĞDAY TANESİ. HOŞMUDUR; Onur Akın’ın okuduğu (ASUDE).(YİRMİSNDE BİR YAR SEVDİM); Mustafa ÖZARSLAN'ın okuduğu "SEN GİDERKEN";... yine İlkay AKKAYA (Grup Kızılırmak),…Yine; Ali ŞAN, Banu KIRBAĞ, Nurdan İPEK, Sevinç ERATALAY, Ali Asker, Metin YILMAZ, Aydın BEYOĞLU, Ali EKBER EREN gibi, daha nice sanatçıların albümlerinde besteleri yer aldı.

Bağlama, kemençe, viyolonsel, piyano gibi bir çok müzik aleti de çalabilen Gümüş, çocuk şarkıları ve tiyatro müzikleri de yapıyor.
Onur AKIN’la birlikte çocuk sarkıları albümü üzerinde çalisiyor.

BİYOGRAFİ - 2

Müzikle iç içe bir ailede doğduysanız, sizin de müziğe yakın olmanız kaçınılmazdır. Tıpkı ilköğrenim yıllarında bir Müzik Grubunda yer bulacak kadar yetkinleşen Mehmet GÜMÜŞ gibi. Fatsa doğumlu olan Mehmet GÜMÜŞ şimdiki adı Gazi Üniversitesi olan Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik bölümü mezunu . Ankara'daki yüksek öğrenim yılları, Müzikal anlayışının pekiştiği yıllardır. Müzik Öğretmeni olarak Fatsa Lisesi'nde geçen yılları ise onun müzikal birikimini öğrencilerine aktardığı yıllardır.

1990 yılında çıkarmış olduğu "GÜL YANGINI ÖMRÜMÜZ " isimli albümüyle profesyonel müzik yaşamına ilk adımını atar. Daha sonra diğer adımlar gelir. "HALK KONSERLERİ" (1992), "GÜLÜMSEDİK GÖKYÜZÜNE" (1994), "SOLMASIN YÜZÜN "(1998), "KORKARIM GİDECEKSİN"(2003).

Çocuk şarkıları ve tiyatro müzikleri de yapan, bu güne kadar yaklaşık 130 besteye imza atan sanatçıya ait ezgileri duymayan pek az insan var gibidir. Edip AKBAYRAM'ın okuduğu "KARADENİZ KARADENİZ, "ANNELERGÜNÜ", "BİR DÜŞ UÇURACAĞIM", "GÜLÜMSEDİK GÖYÜZÜNE ","VAY BENİ "; Yavuz BİNGÖL'ün okuduğu "ÇEKELİM TURNAM SİNEYE", "BUĞDAY TANESİ", "HOŞ MUDUR" ; Onur AKIN' ın okuduğu "ASUDE","CANOY"; Mustafa ÖZARSLAN'ın okuduğu "SEN GİDERKEN";... yine İlkay AKKAYA (Grup Kızılırmak), ALİŞAN, Banu KIRBAĞ, Nurdan İPEK, Sevinç ERATALAY, Ali ASKER gibi, daha nice sanatçıların yaptığı albümlerde Mehmet GÜMÜŞ' ün ezgilerine rastlarız.

Başta bağlama olmak üzere birçok müzik aleti de çalabilen Mehmet GÜMÜŞ' e göre sanat; "toplumsal ilişkilerin estetik bir ifadesi" olarak tanımlanıyor.

"KORKARIM GİDECEKSİN" adını verdiği yeni albümünde, son dört yılda bestelediği 40 kadar ezgi arasından süzüp aldığı 12 eser var.

Prodüktörlüğünü Onur AKIN'ın, aranjörlüğünü ise Cebrail KALIN'ın yaptığı bu yeni albüm; "Eylül Müzik" ve "Seyhan Müzik" ortak yapımı olarak dinleyicilere sunuldu.

Söz yazarları arasında İbrahim KARACA, Ahmet Can AKYOL, D. Ali AKINET, Bülent KAYA gibi isimlere yer veren Mehmet GÜMÜŞ yeni albümünde yürek tellerini titretecek Türkü tadında yeni besteleriyle çıkıyor karşımıza...

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1285
favori
like
share