Hava Pilot Tümgeneral Mustafa Türker, 11 Eylül 1936’da Manisa’nın Kula ilçesinde doğmuştur. İlkokulu ve ortaokulu Kula’da tamamlayarak, 1952 yılında Kuleli Askeri Lisesi’ne, 1955 yılında Hava Harp Okulu’na girmiş ve 30 Ağustos 1957’de Asteğmen rütbesiyle mezun olmuştur,

Ekim 1958’de Eskişehir’de Jet Eğitimini bitirdikten sonra; 1968 yılına kadar, sırasıyla 8 nci, 6 ncı ve l nci Ana Jet Üs Komutanlıklarında Av Önleme Pilotu olarak görev yapmıştır. Bu arada, 18 Ekim 1967 -16 Şubat 1968 tarihleri arasında ABD’de Yer Emniyet Subay Kursu görmüştür,

1968’de Hava Harp Akademisine giren TÜRKER, 30 Ağustos 1970’de mezun olmuştur. Daha sonra Silâhlı Kuvvetler Akademisi’ne girip, 13 Mart 1971’de mezun olmuş ve l nci Tak.Hv.Kv.K.lığına Özel Silah Subayı olarak, 2 Ağustos 1972’de de 1 nci Ana Jet Üs K.lığına Harekât Kısım Amiri olarak atanmıştır.

26 Şubat 1973 - 27 Temmuz 1973 tarihleri arasında Roma NATO Savunma Koleji’ne devam etmiş, 1973-1974 yıllarında 112 nci Filo Komutanlığı yaptıktan sonra, Belçika’daki SHAPE Karargahı’nda görev yapmıştır.

3 Eylül 1976’dan itibaren Hv.K.K.lığı emrinde, sonra Hv.K.K.Hrk.D.Bşk.lığında Harekât Hazırlık Şube Müdürü olarak görev yapmış, 28 Ağustos 1978’de l nci Ana Jet Üs Harekât Komutanı olarak atanmıştır.

20 Ağustos 1980 - 20 Ağustos 1981 tarihleri arasında 15 nci Füze Üs Komutanlığı, 21 Ağustos 1981 - 22 Ağustos 1983 tarihleri arasında 7 nci Ana Jet Üs Komutanlığı, sonra bir yıl süreyle Hv.K.K. Eğitim Daire Başkanlığı, 20 Ağustos 1984’ten itibaren de Hv.K.K. Personel Başkanlığı görevlerini yapmıştır.

15.8.1986-30.8.1988 tarihleri arasında Hava Harp Okulu Komutanı olarak görev yapmıştır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 349
favori
like
share