10 Mart 1923 tarihinde Gemlik’te doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Gemlik’te yapmış, 1943’te Bursa Askeri Lisesi’ni, 30 Ağustos 1945’te Kara Harp Okulu’nu bitirmiş ve Hava Asteğmen olarak, Çankırı Piyade Atış Okulu’na gönderilmiştir.

1945 yılında Eskişehir Hava Okulu’nda Pilotaj eğitimine başlamış, 1947 yılında pilotluk brövesini kazanarak, 1950’ye kadar Bursa 5 nci Tayyare Alayı’nda bulunmuştur. Bu tarihten itibaren yedi yıl Hava Uçuş Okulu’nda uçuş öğretmeni ve kol komutanı, 1957 yılı başından itibaren de, Jet pilotu olarak l nci Hava Üs’de görev yapmıştır.

19 Eylül 1957 tarihinde Hava Harp Akademisi’ne girmiş, 1959 yılında mezun olmuştur, 28 Ağustos 1959’da 8 nci Hava Üs 182 nci Filo Harekât Subaylığına, 15 Eylül 1960’da da aynı filonun Komutanlığına atanmıştır,

7 Ağustos 1961’den itibaren 3 ncü Hava Kuvveti Harekât Şube Müdürlüğü görevini yapmış, sonra Hava Harp Akademisi’ne öğretmen olarak atanmış ve bu amaçla Ağustos 1962 - Şubat 1963 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde Akademi Öğretmen kursu görmüştür.

27 Ağustos 1965 tarihinde 9 ncü Ana Jet Üs Harekât Eğitimi Amirliğine, 9 Eylül 1966’da Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Tedarik Eğitim Grup Başkanlığı’na atanmıştır. l Ağustos 1967’de İtalya’da açılan NATO Savunma Koleji’nin ilk eğitim dönemine katılmış, l Eylül 1967’de Hava Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensip Şube Müdürlüğü’ne getirilmiştir.

30 Ağustos 1968’de Tuğgeneralliğe terfi etmiş ve 3 ncü Ana Jet Üs Komutanlığına, 3 Eylül 1970’te Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Daire Başkanlığı’na, 30 Ağustos 1971 tarihinde Tümgeneralliğe terfi ederek Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı’na, 30 Ağustos 1973’te de Hava Harp Akademisi Komutanlığı’na atanmıştır.

19 Ağustos 1974’ten 21 Ağustos 1975 tarihine kadar HAVA HARP OKULU KOMUTANLIĞI yapmıştır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 350
favori
like
share