Moğollarin Efendisi Cengiz Han Harold Lamb-Moğollarin Efendisi Cengiz Han Kitap Özeti - Moğollarin Efendisi Cengiz Han Kitap Tanıtımı

Kitap Özeti

Yedi Yüz Sene Var Ki Bir Adam, Neredeyse Bütün Yeryüzünü Zapt Etti. Dünyanın Yarısına Hâkim Oldu Ve İnsanlığa, Kendisinden Sonra Birçok Nesiller Boyunca Devam Edecek Olan Bir Korku Saldı.
Hayatı Boyunca Birçok Lakaplar Aldı. Ona, "Büyük Katil" Dediler, "Tanrının Bir Cezası" Dediler, "Mükemmel Savaşçı" Dediler, "Taçların Ve Tahtların Hâkimi" Dediler. Fakat Biz Onu En Çok "Cengiz Han " Adıyla Tanırız. İnsanlara Hükümdar Olmuş Birçoklarının Aksine, Bu Adam, Bütün Lakaplarına Lâyık Olduğunu Gösterdi...
Kiyat Kavminin Şefi Yesügey´İn Oğlu Temuçin, Babasının Tatarlar Tarafından Öldürülmesinden Sonra Kabilesi Tarafından Terk Edilerek, Geride Kalan Ailesiyle Birlikte Yokluk Ve Sefalet Seneleri Geçirdi. Çocukluk Çağının Bu Zorluklarının Güçlendirdiği Temuçin, Hakkı Olan Mirası Elde Etmeye Azmetti Ve Sadece Bunu Başarmakla Kalmadı: Önce Han İlan Edilen Temuçin, 1206´Da Moğolistan´I Birleştirdi Ve "Cengiz Han" Unvanını Aldı. Öngütlerin Ve Uygurların Cengiz Han´A Katılmasıyla, Türk - Moğol İttifakı Güçlenerek Devam Etti Ve Sibirya Üzerine Keşif Harekâtıyla, Cengiz Han´In Seferleri Başladı. Yapılan Seferlerle Çin Vergiye Bağlandı. Naymanlar Üzerine Girişilen Harekâtla Moğol İmparatorluğu´Nun Sınırı Harzem Sınırlarına Dayandı. "Nasıl Gök´Te Bir Tek Tanrı Varsa, Yeryüzünde De Tek Bir Han Olmalıdır" Diyen Cengiz Han, Harzem Üzerine Yürüdü. Maveraünnehir´İ Ele Geçirdi, Fergana Ve Termiz´E Hâkim Oldu. Urgenç, Baktra, Merv, Nişabur Yerle Bir Edildi. Hindikuş Sıradağları, Cengiz Han´I Durduramadı. İran´In Kuzeyi, Gürcistan, Don Ovalan, Cengiz Han´In Askerleri Tarafından Yakılıp Yıkıldı. Harezm Ordularının Kalıntıları, İndus´A Dek Kovalandı. Cengiz Han, 1224´Te, Yardımcılarının Çin´İn Kuzeybatısında Seferde Oldukları Sırada Öldü.
Geride Sadece Devasa Bir İmparatorluk Değil, Küçük Çarpışmalar Dışında Hiç Yenilmemiş Bir Ordu, Mevcut Yasaların Derlenmesiyle Oluşturulmuş Ve Kendi Adını Taşıyan Cengiz Yasası Ve Kaynağını Türk Ve Moğol İnanışından Alan Bir Düşünceyi Miras Bıraktı:

Kitap önyüzü
KünyesiSayfa: 264
Basım Yeri: İstanbul / 2006-12
Dil: Türkçe
Kapak: Karton
Kağıt: 1.Hamur
Ebatlar: 135-195

Beğeniler: 3
Favoriler: 2
İzlenmeler: 667
favori
like
share