Ali Nihat Yazıcı - Ali Nihat Yazıcı Kimdir - Ali Nihat Yazıcı Resimleri - Ali Nihat Yazıcı Hakkında - Ali Nihat Yazıcı Biyografisi

Ali Nihat Yazıcı 1964 yılında Adapazarı'nda doğdu. Bir öğretmen ailesi çocuğu olan Yazıcı, Anadolu'nun farklı yerlerinde ilk ve orta öğretimini devam ettirdikten sonra Pertevniyal Lisesini bitirdi ve İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğine girdi. 11 yaşından beri satranç camiasının içinde olan Yazıcı 14 yaşından itibaren hakemlik yapmaya başladı.

Türkiye Satranç Federasyonunun 1991 yılında kurulmasının ardından hakem hocalığı başta olmak üzere, MHK üyesi, MHK Başkanı ve yönetim kurulu üyesi olarak farklı görevlerde bulundu. Çok sayıda turnuvada hakem olarak görev aldı.

Yazıcı, üniversite eğitiminden sonra 1987 yılında TRT'de mühendis olarak göreve başladı. Önce ODTÜ'de İşletme Yüksek Lisans Eğitimi (MBA) ardından İsviçre'de IAB'de (Uluslararası Yayıncılık Akademisi) Radyo-Televizyon Yüksek Lisansını (Birincilikle) bitirdi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon Sinema Bölümü'nde Doktora çalışmasını tez aşamasında bıraktı. 1999-2001 arasında TRT Televizyon Dairesi Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunan Yazıcı Çok İyi İngilizce ve iyi düzeyde Fransızca biliyor. Evli ve iki kızı olan Yazıcı, Uluslararası Satranç Hakemi ve Uluslararası Satranç Organizatörü (FIDE) unvanlarına sahiptir. Yazıcı 18 Kasım 2000'de Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığı'na seçildi.

Yazıcı Aralık 2004 tarihinde FIDE Okulda Satranç Komitesi Başkanlığına atandı. 26 Aralık 2004 tarihinde yapılan seçimlerde I. Olağan Genel Kurul tarafından yeniden Başkanlığa seçildi. Döneminde Türk satrancı önemli aşamalar kaydetti.
Yazıcı 2006 FIDE başkanlık seçiminde başkan adayı Bessel Kok'un yardımcısı olarak aday oldu.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 390
favori
like
share