Aydemir Güler - Aydemir Güler Kimdir - Aydemir Güler Resimleri - Aydemir Güler Hakkında - Aydemir Güler Biyografisi

Aydemir Güler (d. 1961, İstanbul, Türkiye), Türkiye Komünist Partisi eski Genel Başkanı.

Orta öğrenimini Saint Joseph Lisesi'nde, yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde tamamladı. 1986-1992 yılları İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Yüksek lisansını da yine bu ünivesitenin Sosyal Bilimler Enstisü'nde yaptı.

Nisan1986 yılında yayın hayatına başlayan teorik dergi Gelenek'te ilk sayıdan itibaren sürekli yazarlar arasında yer aldı. 1992’de kurulan Sosyalist Türkiye Partisi’nde (STP) kurucu, Siyasi Büro Üyesi ve İstanbul İl Başkanı olarak görev yaptı. STP’nin Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasından sonra 1993’te kurulan Sosyalist İktidar Partisi’nde (SİP), kuruluştan kısa bir süre sonra genel başkanlık görevini üstlendi. SİP’in Türkiye Komünist Partisi (TKP) adını aldığı Olağanüstü Kongre’de yeniden genel başkan seçildi.2009 yılında yapılan TKP 9.Kongesinde kongrede alınan gençleşme ve atılım kararları gereği genel başkanlığı bıraktı, yerine 29 yaşındaki Merkez Komite üyesi Erkan Baş genel başkan oldu. Güler halen parti Siyasi Büro üyesidir.

1999’da Son Kriz:1990’lar Türkiye’sinde Toplumsal Dinamikler ve 2001’de Yolları Birleştirmek: Sosyalist Devrim ve Ulusal Sorun başlıklarını taşıyan iki kitabı Gelenek Yayınları'ndan çıktı. Başka arkadaşlarıyla (Kemal Okuyan, Metin Çulhaoğlu vd.) birlikte makalelerinden oluşan Asker Partisi Ne İstiyor?, Demokrasiye Aykırı Yazılar başlıklı iki derleme kitap çalışması daha var. Çeşitli dergi ve gazetelerde araştırma ve makaleleri yayınlanan Güler, aylık Komünist gazetesinde ve günlük internet gazetesi soL'da düzenli yazıyor.

Akademisyen Zeynep Güler ile evli olan Aydemir Güler, İstiklâl Marşı şairi Mehmed Âkif Ersoy'un torunudur.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 785
favori
like
share