Yavuz Tatış - Yavuz Tatış Kimdir - Yavuz Tatış Resimleri - Yavuz Tatış Hakkında - Yavuz Tatış Biyografisi

Nuri Yavuz Tatış Türkiye'nin en zengin tarihi eser özel koleksiyonlarından birini oluşturmuş İzmirli iş adamı.

İzmir Özel Türk Koleji'nin kurucusu Bahattin Tatış'ın büyük oğlu olarak 31 Ocak 1947 tarihinde İzmir'de doğdu. İlk öğrenimini Alsancak Gazi İlkokulu ve İzmir Sadıkbey Hakimiyet-i Milliye İlkokulunda okuduktan sonra, orta ve lise öğrenimini İzmir Özel Türk Koleji’nde gördü. 1964 yılında Türk Koleji'nden mezun olduktan sonra yüksek öğrenimini ABD'de West Virginia State University'de İş İdaresi Bölümü ve Türkiye'de İktisadi ve Ticari Bilimler Özel Yüksek Okulu’nda tamamladı. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimi almaktadır. Ayrıca Turizm Bakanlığı’nın Türkiye’de ilk kez açtığı tercüman ve rehberlik kursunu başarı ile bitirerek Türkiye'nin ilk kayıtlı rehberlerinden biri olmuştur. Bakanlığın davetlisi olarak TTürkiye'ye gelen prens kraliçe düzeyinde önemli konuklara bu dönemde mihmandarlık yaptı.
Meslekî yaşamını 1959 yılında kurulan Ta-Gül İthalat ve İhracat Şirketi’nin sahibi ve yöneticisi olarak sürdürmektedir. Ayrıca bir çok sanayi ve ticaret kuruluşunun devre devre genel müdürlüğünü yaptı. Türkiye'nin ilk sanayi ürünü ihracatlarını gerçekleştiren arasındadır.

Arkeolojiye olan özel ilgisi nedeniyle 1993 yılında tarihi eser koleksiyonculuğuna başlamış ve aradan geçen yıllarda Türkiye'nin en zengin tarihi eser özel koleksiyonlarından birini oluşturmuş ve bugün İzmir'in Alsancak semtinde özel bir arkeoloji müzesi kuruluşu için emek harcamaktadır. Koleksiyonunun bazı parçalarını 2004 yılı içinde "Anadolu Medeniyetlerinden Kültür Yansımaları" başlıklı, kalitesi emsal teşkil edecek bir yayınla kitaplaştırmıştır. Halen bu kitabın daha da yüksek evsafta ve İngilizce olarak hazırlanan versiyonu üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. 2006 yılı içinde, başta iş hayatı olmak üzere, hayat tecrübesini yansıtan ikinci kitabı "Deneyimler"i yayınlamıştır. Çevre ve tabiatı korumak amacıyla İzmir Urla'da büyük birçiftlik kurmuş ve yeni hayvan ve bitki nesilleri yetiştirerek Türk çiftçisine yardım amaçlı uğraşlar da vermektedir. Kültür ve turizm hizmetlerinde İzmir Kent Arşivi ve Müzesi'ne katkıda bulunmakta, vergi dairesi, ticaret odası gibi kuruluşlardan ve yat yelkenciliği yarışlarında bir çok ödülü ve madalyası bulunmaktadır. Bahattin Tatış adında bir oğlu vardır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 609
favori
like
share