İsrail'de felçliler için geliştirilen bir ilacın, kanserli hücreleri sağlıklı hücrelere zarar vermeden yok ettiği ortaya çıktı.

İsrailli bilim adamları tarafından yapılan bir açıklama kanser hastalarına umut oldu. Tel Aviv Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sheba isimli sağlık kuruluşu tarafından yapılan bir araştırmayı yürüten Profesör Malka Cohen-Armon, bir tesadüf eseri, felç hastaları için geliştirilen ilacın kanserli hücreleri, çevresindeki sağlıklı hücrelere zarar vermeksizin ortadan kaldırabildiğinin keşfedildiğini açıkladı. "Kanserin Aşil topuğunu bulduk" diyen Cohen Armon, ilacın geliştirilerek kanser tedavisine tümüyle uygun hale gelmesi için gece gündüz çalıştıklarını kaydetti. İlacın içindeki hangi maddenin kanseri iyileştirdiğini henüz tespit edemediklerini, ancak bu yöndeki çalışmaların sürdüğünü belirten Cohen-Armon, "Şu anda ilacı pek çok kanser türü üzerinde deniyoruz. Meme kanseri üzerinde yaptığımız deneme, sonuçlanan ilk deneme oldu" ifadesini kullandı.

PATENTİ ABD'DE

Ancak Tel Aviv Üniversitesi yetkilileri, patenti bir Amerikan firmasına ait olan ilacın geliştirilmesi için gerekli iznin alınmasının söz konusu firmanın anlaşma konusundaki iyi niyetine bağlı olduğunu vurguladı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 433
favori
like
share