Erzurum Redevco - Erzurum Avm - Erzurum Yeni Alışveriş Merkezi - Erzurum Alışveriş Merkezi - Erzurum Avm Resimleri - Redevco Erzurum Resimleri


REDEVCO Erzurum Alışveriş Merkezi ile iki ay içinde Türkiye’de ikinci alışveriş merkezi açılışını gerçekleştirdi.

Erzurum Alışveriş Merkezi 21 Ekim Çarşamba günü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans aracılığıyla katıldığı ve kalabalık bir davetli topluluğunun bulunduğu görkemli bir açılış töreni ile açıldı. Merkez, zengin mağaza karmasıyla alış veriş yapmak, yemek yemek ve eğlenmek için birçok cazip fırsat sunuyor. Erzurum Alışveriş Merkezi, Türkiye’nin ilk yeşil alışveriş merkezi ve uluslararası BREEAM Sertifikası’na sahip ilk binasıdır.

Erzurum Alışveriş Merkezi, 21 Ekim Çarşamba günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans aracılığıyla katılımının yanısıra, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler, Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, REDEVCO Türkiye Genel Müdürü Patrick van Dooyeweert ve daha bir çok davetlinin katılımı ile kapılarını resmi olarak ziyaretçilerine açtı. Merkezde gün boyu süren etkinliklerde, ziyaretçiler ve özellikle çocuklar, düzenlenen konser ve gösterileri izleme fırsatı buldular.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan halka seslendiği konuşmasında REDEVCO Yönetim Kurulu’nu ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ni Erzurum İli’nde gerçekleştirilen Alışveriş Merkezi ve Kültür Merkezi yatırımı dolayısıyla tebrik ettiğini ifade etti. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler ise, Erzurum Alışveriş Merkezi ve Kültür Merkezi’nin 2011 Universiad Kış Oyunları süresince şehrin ihtiyaç duyacağı sosyal donatı alanı açığını şimdiden kapattığını belirtti.

Erzurum Alışveriş Merkezi, ulusal ve uluslararası pek çok ünlü markayı sunarak Erzurum’da alış verişe yeni bir boyut kazandırıyor. Merkezin önde gelen kiracıları CarrefourSA, Cinebonus, Boyner Department Store, LC Waikiki, Teknosa, Playhouse ve Koton’dur. Restoran ve kafelerin yanında Erzurum AVM; Intersport, Hatemoğlu, Network/Fabrika, Benetton, Nike, Ramsey KİP, Adil Işık, Collezione, Loco Poco, Süvari, KRC, Yeşil Kundura Ayakkabı Dünyası gibi markalara da ev sahipliği yapıyor. Cinebonus, Boyner, Sarar ve Yeşil Kundura Bölgedeki ilk perakende sunumlarını Erzurum AVM’de gerçekleştiren firmalar arasında. 8 salonu ile Bölge’nin en büyük sinema kompleksi Cinebonus, sunacağı üç boyutlu sinema teknolojisiyle Erzurum AVM ziyaretçilerine benzersiz sinema keyfini yaşatacak . 8.000 metrekare kiralanabilir alanda CarrefoursSa, bölgenin ilk hipermarketi ve Teknosa da bölgenin en büyük teknoloji marketi olarak hizmet verecek. Erzurum Alışveriş Merkezi içerisinde her yaştan ziyaretçiye, hatta gençlere bile keyifli vakit geçirtecek, 1000 metrekare alanda Playhouse tarafından işletilecek çocuk oyun alanı da bulunuyor.

Erzurum Alışveriş Merkezi, REDEVCO Türkiye’nin kendi bünyesindeki alışveriş merkezi yönetim ekibi tarafından yönetilmektedir. Alışveriş merkezinin hemen altındaki kapalı otopark alanları 1200 araçlık park alanı sunmaktadır.

REDEVCO Türkiye Genel Müdürü Patrick van Dooyeweert: “Erzurum Alışveriş Merkezi Erzurum İli’nde ekonomik refah bakımından önemli bir işlev görecektir.” diyor. Erzurum Alışveriş Merkezi şehirde 1500 kişilik yeni istihdam yaratacak. Alışveriş Merkezi aynı zamanda Bölge illerden çekeceği ziyaretçi trafiğiyle şehrin ticari hayatına dinamizm katacak olup Şehre gelen turistlerin şehir merkezine inip alışveriş yapmasını teşvik edecektir.

REDEVCO tarafından inşa edilip Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilen Kültür Merkezi, 1000 kişilik konferans salonu ve seminer odalarıyla Erzurum halkının çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri ile buluşabileceği modern bir mekan olacaktır.

Yoğun konut bölgesinin kalbinde yer alan Erzurum Alışveriş Merkezi, bir taş kaide üzerine oturan farklı hacimlerin oluşturduğu bir heykel görünümündedir. Konsol kanopinin ince uzun çizgisi ve tekrarlanan kemerlerin ritmi binaya yekpare ve bir güçlü bir görünüm kazandırmaktadır. Alışveriş Merkezi’ne bitişik olarak Solakoğlu Camii’nin karşısında, brüt gri kolonları ve eliptik plan şeması ile Kültür Merkezi yer almaktadır. Palandöken Dağı’nın karlı zirvesi Alışveriş Merkezi’ne muhteşem bir fon oluşturmaktadır. Binanın içindeki sanat objeleri Hollandalı sanatçı Hanny Reassens tarafından çalışılmıştır.

Ana cadde üzerindeki iki giriş, otopark katları üzerinde yer alan üç katlık perakende alanına giriş sağlamaktadır. İç mekanda sıcak bir atmosfer yaratabilmek amacıyla taş, çelik ve doğal ahşap kullanılmıştır. Alışveriş Merkezi içinde her biri farklı mimari kimliğe sahip üç meydan oluşturulmuştur. Bunlardan en büyüğü olan yemek yeme alanı, dışarıya panoramik bir görüntü verecek şekilde cam cephe ile tasarlanmıştır.

Erzurum Alışveriş Merkezi’nin konsepti, REDEVCO bünyesindeki tasarım ekibi RedevConcepts tarafından tasarlanıp mimari projeler dünyanın önde gelen mimarlık firmalarından Chapman Taylor tarafından çizilmiştir.

Erzurum Alışveriş Merkezi, Türkiye’nin ilk yeşil alışveriş merkezi ve BREEAM Sertifikası’na sahip ilk binasıdır. BREEAM dünyada en yaygın ve uzun süredir kullanılmakta olan uluslararası yeşil bina standardıdır. “Çok İyi” derece ile sertifikalandırılmış olan Erzurum Alışveriş Merkezi binanın çevresel performansının sürekli olarak iyileştirilmesini sağlamak için “Kullanımda BREEAM” sertifikasına da başvuruda bulunacak. Merkez, kendi enerjisini kısmi olarak üretecek ve atık ısı, ısıtma ve soğutmada kullanılarak, Türkiye’deki diğer alışveriş merkezlerine kıyasla daha az CO2 emisyonu üretecektir.

Erzurum Alışveriş Merkezi Atatürk Üniversitesi’ne, şehrin konut yapılaşmasının yoğun olduğu yeni yerleşim bölgelerine ve kış turizmi için yeni bir merkez olan Palandöken’e çok yakın mesafede konumlanmaktadır. Havaalanının sağladığı ulaşım kolaylığı ile Erzurum, yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olmaya aday bir şehirdir. Sunacağı farklı eğlence ve dinlenme olanakları ile Erzurum Alışveriş Merkezi bölge halkı için bir uğrak noktası olacaktır.

REDEVCO, Türkiye’de üç ayrı alışveriş merkezi projesi geliştirmekte olup bunlardan biri Edirne’de, diğer ikisi Manisa’da hayata geçirilecektir.

Erzurum Avm - Erzurum Redevco Resimleri

Beğeniler: 4
Favoriler: 1
İzlenmeler: 5658
favori
like
share