Ney dinleyen inekler daha verimli

Sağım sırasında ney dinletilen ineklerin süt verimi artıyor. Aydın Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Mehmet Ali İşler ve Burak Erol, 53 süt ineğine sabah ve akşam sağımlarında ney dinletti ve 51 günde bin 674 kilogram süt artışı sağladı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen liseler arası proje yarışması için hazırlanan projeye, “Ney Müziğinin İneklerin Doğal Davranışları ve Süt Verimi Üzerine Etkilerinin Araştırılması” ismi verildi. Proje için okulun biyoloji öğretmeni Ali İhsan Kırtaş’tan destek alan öğrenciler, gerekli materyallerin araştırılmasından sonra Kuşadası ilçesindeki Değirmen Çiftliği’yle görüştü. Çifliğin sağım merkezine iki hoparlör ve bir CD çalar koyuldu. Bu cihazlarla ineklerin sabah ve akşam sağımlarında ney çalındı.

Proje hakkında bilgi veren öğretmen Kırtaş, “Alman ırkı 53 ineğe, 26 gün boyunca sabah ve akşam sağımlarında ney dinlettik. Hayvanların sağım dışındaki ortamlarını ise aynı şekilde bıraktık. Günlük süt miktarlarını bilgisayarda değerlendirerek istatistik oluşturduk. Sonuçta 26 gün boyunca sağımlarda dinletilen neyin süt verimini yüzde 5.30 arttırdığı gördük. Müzik kesildikten sonraki 25 gün boyunca da verim artmaya devam ederek yüzde 5.52’ye çıktı” dedi. Ney sesinin etkisinin kalıcı olduğunu belirten öğrenciler ise ney dinletilen 53 inekten 26 günde toplam 820 kilogram süt aldıklarını belirttiler.

Öğrenciler, ilk 26 ve sonraki 25 günde hayvanların davranışlarını da kaydetti. Buna göre ilk gün tedirgin olan ineklerin süt verimi düştü. Sonraki günler ise uysallaştıkları ve sağım görevlilerini fazla yormadıkları gözlendi. Daha önce sağım esnasında hayvanların devamlı kımıldadığını aktaran öğrenciler, ney çalınmaya başlamasıyla birlikte dalıp gitmişçesine hareketsiz kaldıklarını kaydetti.

İZMİR

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 421
favori
like
share