İzmir Körfezi'ne akın eden Caretta'lardan 21'i poşetler yüzünden öldü. Caretta'lar poşetleri deniz anası sanıp yutunca boğuluyor..


İzmir Körfezi'nde son 2 ayda 21 Caretta Caretta ölünce inceleme yapan bilim adamları, denizanası ile beslenen deniz kaplumbağalarının denize atılan naylon torbaları yutması sonucu boğularak öldüklerini ortaya çıkardı. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertan Taşkavak, otopsilerde ölü Caretta Caretta'ların büyük bölümünden naylon torba çıktığını söyleyerek, "Bu torbalar kaplumbağaların sindirim sisteminde yemek borusunda tıkanmalara yol açıp öldürüyor" dedi. Büyükşehir Belediyesi'nin Büyük Kanal Projesi sayesinde iç körfeze akan evsel atıkların önüne geçildiğini söyleyen Taşkavak, "Kirlilik önlenince balık ve Caretta Caretta'ların çok sevdiği kalamar ve ahtapotlar da artınca burası onlar için cazip hale geldi. Ancak kirliliğin önlenmesine rağmen insanlar denize çöp atmaktan vazgeçmedi" dedi.


BALIKÇILARA UYARI
Bazı balıkçıların da ağlarını parçaladıkları gerekçesiyle Caretta Caretta'ları öldürdüklerini belirten Taşkavak, balıkçıların bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 295
favori
like
share