BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM

ES SELAMU ALEYKUM!!!

Arkada$lar bugün sizler ile neredeyse kayip olmu$ bir sünneti yad etmek istiyorum, alakaniz icin te$ekkür eder, cezakumullahu hayran derim :5:
Takdir edersiniz ki her sünnetin terki ile yeni bir $ey ortaya cikiyor, yani dinde yeni $ey ihdas ediliyo, yani BIDAT, bizlerdede akika kurbani sünneti yerine mevlid okutturmak gibi yeni yeni $eyler bu sünnetin yerini almi$.
Hakk azze ve celle bizleri kitabi ve habibinin sasvs sünneti ile amel edenlerden eylesin, eemiiin ya rabbi.

AKİKA KURBANI
Yeni doğan bebeğin başındaki ilk saçlarına akîka; bu çocuğun doğumundan yedi gün sonra başındaki tüyleri kısmen veya tamamen traş edip adını koyduktan sonra Allah'u Teâlâ'ya şükür için kesilen kurbana akîka kurbanı denir. Hz. Aişe (r.a.)'den şöyle rivâyet edilmektedir.

"Resul-i Ekrem (s.a.s.} bize erkek çocuklar için iki, kız çocukları için bir koyun "akîka" olarak kurban etmemizi emretti." (Ibn Mâce hadis no: 3163, Zebâih, no: 1515).

Yine Hz. Âişe validemizin rivâyetine göre, Peygamber Efendimiz (s.a.s.), torunları Hasan ile Hüseyin'in doğumlarının yedinci günü akika kurbanlarını kesmiş ve adlarını koymuştur. (Tecrid-i Sarıh Tercümesi, XI, 401)

Islâm'dan önceki câhilî Arap toplumunda sadece erkek çocuklar için kurban* kesilirdi. Kız çocukları için böyle bir merâsim söz konusu değildi. Islâm bu değişikliği yaparak kız çocuklarına da değer verilmesini sağlamıştır .

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 885
favori
like
share
MaRaBoGLu61 Tarih: 24.10.2005 03:52
ALLAH Razi olsun Kardesim
Halaskar Tarih: 23.10.2005 16:37
Allah razı olsun kardeşim yine unutulmaya yüz tutumuş bir konuyy daha bize hatırlattın..

Cezakumullahu hayran

Akîka kurbanı, çocuğun doğduğu günden büluğ çağına erinceye kadar kesilebilir. Fakat yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Çocuğun yedinci doğum günü adı konulur ve başının saçları kesilip ağırlığınca altın veya gümüş sadaka verilir. Aynı günde bu kurban kesilir; çünkü böyle yapılması üç İmama göre müstahabdır.

Bende yukardaki gibi bir bilgi ekleyeyim dedim.
by_ufuk Tarih: 23.10.2005 16:16
paylaşmış olduğun bilgiler ve emeğin için çok saol kardeş
xewn u hevi Tarih: 23.10.2005 15:24
evet unutulmuşbir sünnet akika kurbanı...

bizim oralarda eskiden yapılırdı sonradan şehre taşınınca bir daha görmedim..