Almayda Domuz Gribi salgını - Domuz Gribi Almayada

Dünya genelinde etkili olan domuz gribi Almanya’da da hızla yayılıyor. Ülkede hastalığa yakalananların sayısı son bir haftada iki katına çıktı. Uzmanlar, vakalardaki hastalık seyrinin ağırlaşabileceğine dikkat çekiyor.Almanya’da son bir haftada domuz gribi vakalarında neredeyse yüzde yüzlük bir artış yaşandı. Alman Robert Koch Enstitüsü Başkanı Jörg Hacker, geçen hafta 1860 olan yeni vaka sayısının bu hafta 3000'e yükseldiğini kaydetti.

Alman Robert Koch Enstitüsü, sonbaharda ortaya çıkması beklenen domuz gribi dalgasının başladığını açıkladı. Ülkede hastalığa yakalananların sayısı son bir haftada iki katına çıktı. Robert Koch Enstitüsü Başkanı Jörg Hacker, Almanya'da şu anda tespit edilen yaklaşık 30 bin domuz gribi vakası bulunduğunu ifade etti ve ekledi:

"Yüzde 80-90 oranında yeni grip vakası söz konusu. Daha önce hastalığa yakalananlar daha ziyade seyahat edenlerdi. Şimdi ise durum tamamen değişti. Artık sadece Almanya içinde de hastalığın taşındığı görülüyor. Bu da virüsün aramızda olduğu ve Almanya’da giderek yayıldığı anlamına geliyor.“

Halka “aşı olun” çağrısı

Alman yetkililer birbiri ardında yaptıkları açıklamalarda halka, domuz gribi aşısı olmaları çağrısında bulunuyor. Alman Tabipler Odası Başkan Yardımcısı Frank Ulrich Montgomery, mümkün olduğunca çok sayıda insanın aşılanması gerektiğini kaydetti.

Hastalığın en yaygın olarak görüldüğü eyaletlerden biri olan Kuzey Ren Vestfalya’Nın Sağlık Bakanı Karl-Josef Laumann da halkı grip aşısı olmaya çağırdı. Domuz gribinin daha da yayılacağından endişe ettiğini kaydeden Laumann, ölüm vakalarının, hastalığın tehlikesini açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

Alman kamuoyu ise domuz gribi aşısının “henüz yeterli düzeyde test edilmediği ve olası yan etkilerinin olabileceği” gerekçesiyle aşıya şüpheyle yaklaşıyor. Halkın aşı kampanyasına fazla ilgi göstermemesinin bir diğer nedeni de politikacı ve üst düzey yöneticilere ayrı, vatandaşlara ise ayrı tip bir aşının uygulandığına dair haberler.

Öte yandan Bonn Üniversite Hastanesi yetkilileri, şu anda daha çok Almanya’nın güneyinde yaygın olan domuz gribi dalgasının beş, altı hafta içinde tüm Almanya’ya yayılacağı kanısını taşıyor.

Köln Sağlık Müdürü Bernhard Schöneman da bu görüşü destekliyor:

“Normal grip sayesinde, virüsün güneyden kuzeye doğru yayıldığı yönünde bir tecrübemiz var. Bu yıl da böyle olacak gibi görünüyor. Ancak tek fark sadece çok daha hızlı yayılacak gibi.”

Aşının yan etkileri

Vatandaşlara uygulanan aşının yan etkisi yönündeki tartışmalar da devam ediyor. Schönemann, karşılaştıkları vakalarla ilgili şunları söyledi:

“Şu ana kadar kolunda ağrı hisseden, iğnenin vurulduğu yerde uyuşukluk hisseden ve baş ağrısı olduğunu belirten bir iki vaka işittik. Biri, bir gün boyunca evde kaldı çünkü kendini iyi hissetmiyordu. Ancak bunlar dışında şu ana kadar başka bir şey duymadık.”

Öte yandan iki hafta önce Stockholm’deki tenis turnuvası sırasında aniden rahatsızlanan ve domuz gribi teşhisi konulan Alman tenis oyuncusu Tommy Haas ise iyileşmeye başladı.

Ukrayna’da panik

Domuz gribi diğer ülkelerde de hızla yayılmaya devam ediyor. İngiltere’de domuz gribi vakaları geçen hafta yaklaşık yüzde 50 oranında artış gösterdi. Hastaneye kaldırılanların yüzde 20’sinin ise yoğun bakımda olduğu kaydedildi.

Ukrayna’da ise şu ana kadar 70 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan grip salgını paniğe neden oluyor. Ukrayna Sağlık Bakanlığı, ölenlerden bazılarının domuz gribi virüsü taşıdıklarını ancak tüm ölümlerin domuz gribinden kaynaklanmadığını açıkladı. Bu belirsizlik, ülkede endişeleri daha da artıyor. Ukrayna hükümeti, domuz gribiyle mücadele çerçevesinde tüm okulların en az üç hafta süreyle kapatılmasına karar verdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 459
favori
like
share