Köln Merkez Camii Temel Atma Töreni Resimleri - Merkez Camii Temel Atma Töreni Fotoğrafları

Köln Merkez Camii için temel atma töreni, farklı dinlerden temsilcileri, Türk ve Alman siyasileri buluşturdu. Törene hoşgörü ve uyum mesajları damgasını vurdu.Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB) Almanya'nın Köln kentinde yaptıracağı Merkez Camii'nin temeli, geniş katılımlı bir törenle atıldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel törene mesaj gönderirken, Dışişleri Bakanlığı'nda yeni Devlet Bakanı olarak göreve başlayan Hür Demokrat Partili (FDP) Werner Hoyer, Kuzey Ren Vestfalya Eyalet hükümetinin uyum sorumlusu Thomas Kufen, projeye başından beri destek veren eski Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Schramma ile Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Jürgen Roters temel atma töreninde hazır bulundu. Türkiye’den de Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ve yurtdışındaki Türklerden sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik törene katıldı.Başbakan Merkel, törene gönderdiği mesajında, caminin yapımıyla göçmenlerin kendi evlerinde olduğunun tescil edildiğini belirtti. Uyum Sorumlusu Kufen, “Kölnlüler, Köln için bir cami inşa ettiklerini” söylerken, “Bu cami bir mücevher gibi olacak” dedi.Bardakoğlu: Almanya’nın iftihar tablosu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da temeli atılan caminin Almanya için iftihar tablosu oluşturduğunu söyledi. Caminin aynı zamanda bir kültür merkezi olacağını, özgürlükler geliştikçe insanların birbirine saygısı arttıkça dünyaya daha çok huzur ve barış geleceğini ifade eden Bardakoğlu, Almanya'nın din özgürülüğü konusundaki tavrının tüm dünyaya örnek olmasını diledi. Bardakoğlu, siyaset dışındaki bir dini kurum olarak özgürlüklerden yana olduklarını vurgulayarak, Tarsus'taki Aziz Paul Kilisesi'nin kilise olarak hizmet vermesini istediklerini kaydetti.

Almanya'daki din görevlilerinin Almanca bilmelerine önem verdiklerini ve bunda kararlı olduklarını belriten Bardakoğlu, DİTİB camisinde iki dilde hutbe verildiğine dikkati çekti ve Türkiye'nin İslam ülkesi olarak dini özgürlüklerin sonuna kadar korunması ve laik yapısıyla Avrupa içinde önemli örnek bir ülke olduğunu söyledi.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:

Temel atma töreni Katolik ve Protestan kilisesi temsilcilerini de bir araya getirdi. Protestan ve Katolik kilise temsilcileri birlikte konuşma yaptılar.

Temelin atılacağı Ehrenfeld semtinde polis geniş güvenlik önlemleri aldı ve törene gelen davetlilerin üzerleri güvenlik nedeniyle arandı. Yaklaşık 50 kadar cami karşıtı aşırı sağcı Pro Köln taraftarı temel atma törenini protesto etti. Otonom olarak adlandırılan solcu bir grup ise cami karşıtlarına karşı gösteri yaptı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1635
favori
like
share
xxpolat Tarih: 17.12.2010 01:43
hayırlı olsunn
Sari Menekse Tarih: 10.12.2010 22:29
Camii insaati epey ilerlemis durumda. Su anki hali ile öyle heybetli duruyor ki görmeye deger. :5:
Sari Menekse Tarih: 08.11.2009 17:50
Uzun zamandir o tarafa gitmedim. Gecenlerde gittigimde kocamaaan bir cukur kazilmis oldugunu gördüm.
Hayirli ugurlu olsun. Insaallah cemaatine cemaat katar. Özellikle gencler icin faliyetlerinin daha cok artmasini dilerim.
Asi Çaykaralı61 Tarih: 08.11.2009 17:36
gidecektim ama nasip olmadi hayırlısı olsun