Bir hurdayı sürebilmek
Son incelediğimiz MTV oyunu Jackass the Game ardından, bir MTV klasiği daha olan Pimp My Ride televizyon şovunun oyununu masaya yatırıyoruz. Külüstür hurdalardan şaheser araçlar meydana getiren şov, çoğumuzun merakla izlediği bir yapım. Bir hurdanın evrimine yaptığımız tanıklık boyunca istenildiği takdirde neler yapılabildiği görülüyor adeta. Tabi ki kendi eski aracınızı sanayi ye götürüp aynı şekli almasını beklemek biraz yanlış olacaktır. Bu hem araç üzerinde çalışacak kadronun muhtemelen toplanamayacağı, toplansa da gerekli bütçenin yeni bir arabadan fazla tutacağı açısından ülkemizde ne yazık ki pek mümkün olmayan bir durum. Bizler en iyisi şovu izlemeye devam edelim.

Hurda yığını

Açıkçası Pimp My Ride için iyi şeyler söylemek mümkün olmayacak. Yapımın diğer konsol versiyonlarının kötü olduğunu duyduysanız ya da okuduysanız, henüz hiçbir şey görmemişsiniz demektir. Zira PSP için port edilen oyun, PS2 versiyonundan çok daha kötü bir halde karşımıza çıkıyor. Eutechnyx tarafından yapılan ve Activision tarafından yayınlanan Pimp My Ride (PMR), genellikle iyi işler çıkartan Activision�ın tarihinde çıkartmış olduğu en kötü oyunlar arasındaki yerini altın harflerle yazıyor. Pimp adlı şehirde geçen oyunu, modifiye edilmiş araçlar cenneti olarak tanımlamak da mümkün. Zaten herhangi bir hikayenin bulunmadığını belirtmeye bile gerek yok. Sürekli bir döngü içinde devam eden oyun boyunca ne yazık ki araçlar özgür bir şekilde geliştirmek de mümkün değil. Size verilen görevlerle sınırlı olduğunuz yapı boyunca, önceden belirlenmiş parçaları toplama görevi ise bize verilmiş. Yani daha çok ayak işlerine baktığımız dahi söylenebilir. Araç kontrollerinin ise insana adeta saç yoldurtacak kadar başarısız olduğu söylenebilir. Aracı yolda tutmak bir yana, birden bire kontrolden çıkmak, Spin atmak ya da tekerleklerin yere yapışmış olması gibi çılgınca aksiyonlar yaşamak mümkün.

Sözde geliştirdiğimiz araçlar için tabi ki paraya ihtiyacımız var; zira malzemeler haliyle bedava alınmıyor. Para kazanmak ise daha çok mini oyunlar ile gerçekleşiyor. Ancak onlardan da hayır beklememek gerek. Örneğin Ghost Riding olarak anılan, ancak araç sürmekle yakından uzaktan ilgisi olamayan aktivitede buton kombinasyonları ile Hip-hop danslar yapıyoruz. Karakterimiz önce araçtan çıkıyor, sonrada çalkalamaya başlıyor! Gerçekten tam bir rezillik. Kazandığımız paralar ile on beş farklı parça satıcısına giderek toplamda yüz parçayı satın alabiliyoruz. Farklı fiyatlara sahip parçalardan bütçemiz dâhilinde alışveriş yapmak mümkün. Yarışmak ise yapımda nasıl olduysa eklenmesi unutulmayan beceriksiz kısımlardan biri daha.

Para kazandık, yarış yaptık, hurdaları şekle soktuk. Şimdi sıra yarattığımız şaheser (!) ile tura çıkmakta. Ancak yalnız tura çıkmak, zira araç etrafında dans etmek dışında yapabileceğimiz başka herhangi bir aktivite yok. Ya şehirde tur atacaksınız ya da dans edeceksiniz, seçim sizin. Teknik açıdan yaklaştığımızda PS2�den daha kötü görülen grafikler, PSP tarihinin en düşük Frame rate oranları, kabus kontroller, bir dakikayı bulabilen yüklemeler ve başarısız seslerin hepsinin bir araya geldiği başka bir yapım daha önce görmemiştim. Muhtemelen de uzunca bir süre daha görebileceğimi sanmıyorum. Pimp My Ride, yalnızca isminden ibaret olan ve hiçbir şekilde oynanabilirlik vaat etmeyen bir yapım olmuş. Gördüğünüz yerde koşarak kaçmanız önemle tavsiye olunur.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 289
favori
like
share