Ne zamandır bekliyordunuz değil mi? Çıktı işte! PizzaDude!
Oyunların dünyasına bir yerinden bulaştıysanız, çok fazla seçeneğiniz kalmamış demektir. Geri kalan yaşamınızda kuşkusuz oyun oynayacaksınızdır. Tabi oyun oynamalar bununla da kalmayacaktır. Oynadığınız oyunun yenisini büyük bir merakla bekleyeceksinizdir. Tam istediğiniz yapım elinize ulaştığında, bir başka oyun çıkacak ve tüm dikkatleri üzerine çekecektir. Çünkü yeni oyun sizin elinizdekinden daha başarılı ve daha eğlencelidir. Hal böyle olunca denemekten zarar gelmez diyerek, bu yeni oyuna terfi eder ve çok beğenirsiniz. Aslında bu kısır döngü hep böyle devam eder. Hikayeler değişir, grafikler değişir ve oyuncuların önüne yeni oyunlar sunulur. Biz kullanıcılarda bu büyük değişimi bazı zamanlar maksimum talep ile karşılarken, bazen de elimizin tersiyle geri çevirirdik. Çünkü kimi oyunlar içerdikleri materyallerle bizlere geniş ve kaliteli kurgular yaşatırken, kimileri ise başarısız taklitlerden öteye gidemediler... Ancak kim ne derse desin oyunların dünyası, bize hiç tatmadığımız zevkleri tattırdı. Birgün dünyamızı uzaylıların işgalinden kurtardık, öteki gün futbol takımımızın başında, kupaları havaya kaldırdık... Yani işin özü gerçek yaşamımızda yapamayacağımız bir çok şeyi, 4 köşeli monitör ekranında, belki de bir kaç saniyede yapabiliyoruz. Şimdi inceleyeceğimiz oyunun adı Pizza Dude. Hiç pizzacıda çalıştınız mı bilmiyorum ama Pizza Dude isimli yapım, bize bu deneyimi yaşatmayı amaçlıyor! Bakalım ne kadar yaşatabiliyormuş?

Pizzacılık zor iştir!

Oyuna girdiğimizde çok basit bir menü ile karşılaşıyoruz. Options bölümünden kendimize en uygun ayarları seçtikten sonra yeni oyun a tıklayıp, karakter seçme ekranına geliyoruz. Pizza Dude da seçilebilecek 2 karakter var. Bir kız ve bir erkek olan karakterlerin görünüşleri dışında birbirlerinden hiç farklılıkları yok. Bu sebepten dilediğinizi seçip oyuna başlayabilirsiniz. Aslında lafın gelişi oyun diyorum. Çünkü Pizza Dude un oynanabilir bir tarafı yok! Karakter seçme ekranında hemen sonra oyun içi grafiklerle hazırlanmış kısa bir video izliyorsunuz. Bu videonun amacı bize şehri göstermek. Ancak bu noktada dikkati çeken ilk öğe Pizza Dude un grafikleri oluyor. Bu grafikleri görür görmez oyunun çıkış tarihine bir göz gezdiriyorum. Aman tanrım Mayıs 2005 te çıkmış! Buna karşın oyunda gördüklerimiz, sanki 2002 in Mayıs ında çıkmış izlenimi veriyor!

Grafikleri sineye çekip, oyunun konusuna baktığımızda, kendi Pizza dükkanımızı işlettiğimizi görüyoruz. Fakat burası öyle bir Pizzacı ki tek çalışanı biziz! Düşünün siparişleri biz alıyoruz ve mutfakta(zaten dükkan mutfaktan ibaret) biz hazırlıyoruz! Bütün bunlara ek olarak, motorlu aracımızla siparişleri biz yerlerine ulaştırıyoruz!

Şimdi kısaca çalışma prensibimizden bahsedelim. Öncelikle dükkanımızdaki telefon, siparişleri almamıza yarıyor. Yanına gidip enter e bastığımızda, ekranın altında açılan barda, bize neyli pizza istendiği resimlerle belirtilmiş. Örneğin peynirli domatesli bir pizza siparişi aldınız diyelim. Yapmanız gereken mutfağınızda bulunan peynirin yanına gidip, enter tuşuna basmak. Böylelikle ekrana peynirin doğrandığını gösteren bir imleç çıkıyor. Biz ise bu esnada domateslerin yanına gidip, yine aynı işlemi uyguluyoruz. Böylelikle karakterimizin elinde birden bire, pizza kutusu beliriyor. Ekranın üst köşesinde geri sayan saatte cabası. Bu noktada verilen süre dolmadan pizzayı yerine ulaştırmamız gerekiyor. Hemen dükkandan çıkıyor ve motorlu aracımıza atlıyoruz!

İşte oynanamayabilirlik bu olsa gerek!

Aracın yanına gelip, tahmin edeceğiniz gibi enter e basarak, araca biniyorsunuz. Gaza bastığınız andan itibaren, oyunda(lafın gelişidir ciddiye almayınız) bir oynanamayabilirlik(!) söz konusu oluyor. Çünkü kullandığınız araç tam manasıyla hareket etmemek için tasarlanmış(!) Öyleki sizi, hareket ettirdiğinize pişman ediyor! Birde yapımcılar bu araca nitro koymuşlar! Bu grafiklerden herhangi bir efekt bekliyorsanız, derhal bu fikrinizi çöpe atın. Çünkü yok öyle birşey. Tamamen sparişleri daha hızlı yerine ulaştırmanız için hazırlanmış olan nitro ile aracınız, daha da kontrolden çıkıyor. Artık oynanabilirlik diye birşey kalmıyor da diyebiliriz!
Oyunda(yine oyun dedim!) siparişler iki aşamalı olarak götürülüyor. İlkinde mavi ile belirtilen daire içine aracınızla park etmeniz gerekiyor. İkincisi ise sarı daire içine yürüyerek gitmelisiniz! Binbir zorlukla, sağa sola çarparak, virajları alamayarak, binaların girintili yerlerine takılarak, pizzayı götürmeniz gereken mavi yere ulaştırdınız diyelim. Araçtan iniyorsunuz(tabi süre kaldıysa). Sonrasında yürüyerek gitmeniz gereken yeri bulmalısınız. İşte işin burası sizi gülmekten yerlere yatıracak cinsten komik olmuş. Yani merak ediyorum kim inşaatın en üst katına pizza sipariş eder? Evet Pizza Dude de böyle bir yere pizza götürme görevi çıkıyor karşınıza! İniyorsunuz araçtan ve başlıyorsunuz inşaatın iskelesinden atlayıp zıplamaya. Bilmem kaçıncı katta pizzayı bırakmanız gereken yeri buluyorsunuz. Tam sarı daireye ulaşmak üzereyken, süre bitiveriyor! Bu noktada, inşaata pizza sipariş eden zihniyete demediğinizi bırakmıyorsunuz elbette(!)

Pizza Dude un bir başka saçma yanı da, ulaştıramadığınız her siparişten sonra baştan başlaması! Düşünün şehrin dışı diyebileceğimiz Amerika daki kanyonlara benzeyen bir mekandan, pizza siparişi almışsınız. Bölgeye gelip, araçtan iniyorsunuz. Sırat köprüsü gibi bir yerden geçip, taa ilerdeki eve pizzayı götürmeniz gerekiyor. Zaten sağınız solunuz uçurum. Engebeli bir arazidesiniz. Birde süreniz az olmasından dolayı zıplayarak ilerliyorsunuz! Anlayacağınız herşey sizin düşmeniz için sıragelmiş gibi. Hal böyle olunca ya süre bitiyor ya da köprüden düşüyorsunuz! Açıkcası o görevi hiç geçemediğimi belirtmek isterim.

Birde gemiden istenen pizza siparişi var. Hani düşünüyorumda, ciddi ciddi bir pizzacıyı arayıp, gemiye pizza siparişi vermek istiyorum desem, adamın cevabı ne oldurdu(?!) Pizza Dude da böyle bir sipariş alıyorsunuz ve gayet normal karşılayıp, düşüyorsunuz yola. Bir türlü götüremediğim bir diğer siparişte budur. Çünkü iskeleye vadığınızda aracınızdan inip, denizin üzerindeki kutulara zıplayarak, gemiye ulaşmanız gerekiyor. Maalesef o görevin sonu, benim için hep denizde bitti.

Pizza Dude de saçmalıklar bununla da bitmiyor. Kimi siparişlerinizi götüreceğiniz evlerde, üzerinize köpek saldırıyor. Kimisinde labirentten geçmeniz gerekiyor... İşin özü yapımcı Team6 Game Studios, yapımlarının oynanamaması için elinden geleni yapmış(!) Açıkcası Pizza Dude de oynanabilirlik namına hiç birşey yok! Grafik deseniz, 2002 yılında olsak, yapımın bu görüntülerle belki şansı olurdu ancak o konuda da oldukça geri kalınmış! Ana menüdeki müzikler oyunla alakasız. Oyun içindekiler de yıllar önce diskette oynadığım oyunların müziklerine benzemiş. Her yönüyle rezil bir yapım olan Pizza Dude un ses efektlerininde kötü olacağını tahmin edersiniz.

Peki Pizza Dude un hiç mi iyi yanı yok? Bizim ofiste gördüğümüz kadarıyla tek iyi yönü, yapımı her açtığınızda görev sıralamasının değişmesi. Ancak o kadar sınırlı sayıda görev var ki, sık sık aynı görevlerle karşılaşıyorsunuz. Yani iyi niyetle yapılan bir çaba, sonuç olarak yine hüsran olmuş.

Yapım bu kadarla da kalmıyor. Grafik ayarlarını en yükseğe getirdiğinizde sisteminizi kasıyor. Oyunu oynadığım sistem P4 2.4 GHz işlemci, 512 MB RAM ve GeForce FX5700 ekran kartı. Tüm detaylar en yüksekteyken sistemin zorlandığını görünce büyük bir şok yaşadığımı belirtmek isterim! Sonuç itibariyle kesinlikle uzak durmanız gereken bir yapım olmuş Pizza Dude. Eğer bu yazıyı okumadan önce aldıysanız bare kimseye böyle birşey yaptığınızı söylemeyin(!) Hatta hayatınız boyunca, pizzacı olabildiğiniz bir oyun bile arıyorsanız Pizza Dude u almayın! Çünkü yapımın oyuna benzer pek bir tarafı yok. Oyuna dalıp gerçek hayatı unutmayın...

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 917
favori
like
share