Zombilere bitkisel çözüm
Plants vs. Zombies Unreal motoruyla ya da SAGE motoruyla tasarlanmış bir strateji oyunu değil. Boyutu PC nize kurduğunuzda yalnızca 31 MB tutuyor. Bu günümüz oyunlarının ara videolarının yalnızca birinin büyüklüğünde belki de. 31 MB lık bu yapımda gösteriş adına hiçbir şey yok. Tamamıyla eğlence üzerine kurulmuş basit bir strateji. Çok sade, ama eğlenceli

Güneş ışığının gücü

Yapımda amaç zombileri eve sokmamak. Kaynağınız güneş ışığı; gündüz vakti gökyüzünden güneş puanı geldiği gibi ayçiçekleri ve mantarlarla da güneş puanı toplayabiliyorsunuz. Kazandığınız güneş puanlarıyla zombilere karşı savunma oluşturmanız gerekiyor. Çizgi halinde alt alta dizili şekilde cephe hattı mevcut. Güneş getiren kaynaklarınızı arka safhalarda tutmanızı tavsiye ederim. Savunma derken makineli silahlar, alev püskürtme, bomba tarzı savunma mevcut değil, ama o işlevlere sahip bitkiler size sunuluyor.

Zombiler hiç bu kadar çevreci bir şekilde yok edilmemişti

Başlangıçta elinizde çok az savunma üniteleri bulunuyor, fakat bölüm geçtikçe yenileri açılıyor (Her zamanki oynanabilirliği artırıcı faktör). Sadece savunma birimleri açılmıyor, saldıran zombiler de daha güçlü ve ekipmanlı saldırıyorlar. Yeni tür düşmanlara karşı, onları yok edebilecek yeni savunma üniteleri size sunuluyor. Örnek verirsek gerekirse, havadan mini helikopterle gelen bir zombiyi, maalesef yer seviyesinde saldıran bir bitkiyle yok edemiyorsunuz. Onu ldürebilecek nitelikte savunma biriminizi eklemeniz gerekiyor. Bölümlerin başlangıcında sahip olduğunuz 8 bölme için size seçenek tanınıyor. Sağ tarafta da, bölümde karşınıza çıkabilecek zombi türleri görünüyor. Siz o 8 bölmelik hakkınızı karşınıza çıkabilecek zombi türlerine göre seçmelisiniz. Bu arada biriktirdiğiniz paralarla da bölme sayınızı artırabilirsiniz.

"Hani yer seviyesinde mantıklı da, çatıda bu zombilerin ne işi var?"

Bölümlerde ilerledikçe; gece vakti, sisli bölümler var. Sadece şimşek çaktığı vakit ekranınızın aydınlandığı, gerisinde karanlıkta oynadığınız bölümler de yer alıyor. Gece vakti oynadığınızda gökyüzünden güneş puanı gelmemesinin yanı sıra, sisli olduğu vakitte zombileri geç görüyorsunuz. Yapımda ilk bölümler çocuk işi dedirtecek cinsten, fakat ilerledikçe istila artıyor. Bunun yanında üste saydığım kötü koşullar zorluğu katlıyor. Yapacağınız hamlelerde daha çok düşünmeniz gerekiyor.

Oyun içinde zombileri öldürürken ve bölüm sonlarında, ek para kazanıyorsunuz. Bu kazandığınız paralar ile de bonus üniteler satın alabiliyorsunuz. Plants vs. Zombies i 4. seviyede bitirdiğinizde sizin için evin arka bahçesi bitmiş oluyor. Yaşayan ölülerle artık çatıda mücadele ediyorsunuz. Çatıda işler daha kolay gibi görünebilir, fakat öyle değil. Ünitelerinizi sadece saksıda üretebileceksiniz ve daha farklı zombiler sizi bekliyor olacak. Campaign tarzında ilerleyen Adventure bölümünün yanı sıra, Mini Games ve Puzzle adı altında modlar var. Bu modlarda para kazanıp yeni özellikler açabiliyorsunuz, böylece Adventure modunda daha güçlü silahları ve özellikleri kullanabilirsiniz. Oyun bu kadar küçük kapasiteli ve görsel yönden basit olmasına rağmen, alışkanlık yaratacak farklı içerikler sunuyor.

Teknik Detay

Plants vs. Zombies ten görsel manada detay beklemeyin. Kapladığı yerden anlaşılacağı üzere zaten 2 boyutlu ve animasyonlar çok basit. Fakat görsel manada gözü tırmalayan hiçbir unsur yok. Müzikler yapımın akışına uygun şekilde entegre edilmiş kulağa hoş geliyor. Sonuç olarak can sıkıntısına ilaç gibi gelecek bir yapım. Sıkıldığınız detaylı oyunlardan çıkıp, basit ama eğlenceli Plants vs. Zombies e el atabilirsiniz.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 551
favori
like
share