Akdeniz Üniversitesi Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esin Özatalay, boşanmayı kararlaştıran anne ve babanın, bunu vakit geçirmeden çocuklarıyla paylaşması gerektiğini belirtti.

Çocuğun bu duruma yaşına göre farklı tepkiler gösterebileceğine dikkat çeken Özatalay, "Özellikle küçük yaştaki çocuklarda, 'Ben yaramazlık yaptım, bu sebeple ayrılıyorlar', 'Benim yüzümden kavga ettikleri için boşanıyorlar' gibi düşünceler olabilir. Bu nedenle, çocuğa bu konu açıklanırken, onu işin içine karıştırmadan açıklama yapmak gerekiyor. 'Boşandıktan sonra da senin anne ve babanınız' demek ve bunu çocuğa açıkça anlatmak lazım" dedi.

Boşanmadan sonra çocuğun kimde kalacağı konusunun da aile içinde probleme sebep olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Özatalay, "Bu konuda çocuğa kesinlikle, 'Hangimizde kalmak istiyorsun?' sorusu yöneltilmemelidir. Mahkeme çocuğun anneye verilmesini kararlaştırırsa, baba da çocuğuyla bağlantısını koparmamalıdır" şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Esin Özatalay ayrıca, anne ve babaların, modern olmak adına boşandıktan sonra sık sık bir araya gelmelerinin de çocuğa zarar verdiğini ifade ederek, "Anne ve babasının sık sık bir araya geldiğini gören çocuk bazı hayaller kurmaya ve oyunlarla, anne ve babasını yeniden bir araya getirmek için çalışmaya başlar. Ancak, anne ve babanın yeniden birleşmediğini gördüğünde hayal kırıklığı yaşar. Bu da çocuğun ruh sağlığını ciddi anlamda etkiler" diye konuştu.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 346
favori
like
share
kıymet_1 Tarih: 08.11.2009 20:03
SLM