Türkiye'nin iki yıl önce uzaya gönderdiği ilk mini gözlem uydusu BİLSAT'ın verileri ilgi bekliyor.

Tarım, çevre, ormancılık, haritacılık ve afet yönetimi gibi birçok alanda çok amaçlı bilgi toplamak üzere üretilen uydunun TÜBİTAK BİLTEN'deki yer istasyonuna indirilen görüntüleri, işlenerek kullanılmaya başlanamadı.

TÜBİTAK BİLTEN Müdür Vekili Uğur Leloğlu, uydunun iki günde bir Türkiye üzerinden geçerek veri elde ettiğini, bu verileri BİLTEN'deki uydu yer istasyonuna indirdiğini açıkladı.

Uydunun gönderdiği verilerin istenilen alanlarda kullanımı için görüntü işleme (kalibrasyon) ve arşivleme sistemlerine gereksinim duyulduğunu da açıklayan Leloğlu, uydudan elde edilen görüntüler arşivlenirken, kalibrasyon işlemlerinin yapılamadığını ancak bu konudaki çalışmaların sürdüğünü belirtti.

TÜBİTAK BİLTEN'in yeni bir uydu yapımı için çalışmalarının sürdüğünü de anımsatan Leloğlu, BİLSAT'a bakılarak yeni uydunun yapımında teknoloji geliştirdiklerini de açıkladı.

Takım Uydu Sistemi'ne dahil

Uydunun gönderdiği verilerin arşivlendiğini ve çalışmalar tamamlandığında geriye doğru gidilerek arşivdeki görüntülerin kullanılabileceğine de değinen Leloğlu, BİLSAT'ın, doğal afetlerin izlenmesinde kullanılması amacıyla bazı ülkelerin oluşturduğu Takım Uydu Sistemi'ne dahil edildiğini de söyledi.

Bu sistem nedeniyle bazı ülkelere veri aktarımı yapıldığını da değinen Leloğlu, BİLSAT'ın uzay ajanslarının kurduğu bir sistemin de parçası olacağını açıkladı.


BİLSAT projesi nedir?

BİLSAT uydu projesi 1990'lı yılların sonunda hazırlandı. Yapımına 2001'de başlanan uydu, 2003 yılı haziran ayında uçuşa hazır hale getirildi.

Türkiye'nin ilk yer gözlem uydusu BİLSAT, iki ana görüntüleme sisteminin yanı sıra çeşitli deneysel yüklerle birlikte 129 kilogram kütleli, üç eksende kontrol edilebilen bir mikro uydu özelliği taşıyor.

Uydunun görüntüleme sistemi 26 metre yer örnekleme mesafeli mavi, kırmızı, yeşil ve yakın kızıl ötesi bantlarda görüntüleme yapabilen dört adet kamera ile 12 metre yer örnekleme mesafeli siyah-beyaz görüntüleme yapan bir adet kameradan oluşuyor.

Uydu, İngiltere, Cezayir ve Nijerya uydularının da bulunduğu Afet İzleme Takımuydu Sistemi'nin de bir üyesi.

Uydu görüntülerinin kullanım alanları arasında şehircilik, tarım, çevre, ormancılık, haritacılık, jeoloji uygulamaları ve afet yönetimi gibi alanlar sıralanıyor.

TÜBİTAK Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Araştırma Enstitüsü (BİLTEN) tarafından başlatılan proje çerçevesinde İngiliz SSTL firması ile teknoloji transferi anlaşması kapsamında İngiliz ve Türk mühendislerince ortak üretilen uydu, 27 eylül 2003 tarihinde Rusya'daki Plesetsk askeri üssünden fırlatılmıştı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 486
favori
like
share
corleoni Tarih: 25.10.2005 21:13
sagol kardes