Aleksinaç Muharebesi - Aleksinaç Muharebesi Tarihi - Tarihte Aleksinaç Muharebesi

Aleksinaç Muharebesi, Osmanlı Devleti'na bağlı Sırbistan Prensliği ile Osmanlı arasındaki 1876 yılında meydana gelen savaşın bir evresi.

Muharebenin öncesi

Rusya İmparatorluk Ordusu'nun subay ve askerleri ile destekli ve General Mihail Grigoreviç Çernaiyev komutasındaki Sırp ordusu Temmuz 1876'da Osmanlı mevzilerine saldırdı. Osmanlı Ordusu Temmuz ve Ağustos aylarında savunma pozisyonunda başarıya ulaşıp Sırp taarruz gücünü kırdıktan sonra Ağustos ayında taarruz edebilecek konuma ulaştı 6 Ağustos'ta Gazi Osman Paşa komutasındaki Osmanlı birlikleri Zayçar'a girdi.

Muharebe

Ard arda yenilgilerin ardından Sırp ordusu Aleksinaç'a çekildi. Aleksinaç'ta iki ordu karşı karşıya geldi. Osmanlı Ordusu ateş gücüne ve süngü hücumuna karşı koyamayan Sırp ordusu dağıldı ve zorlukla Djunis'te toplanmaya çalıştı. Ancak Osmanlı Ordusu Belgrad yolu açıldı. Rusya İmparatorluğu'nun baskısıyla geçici bir ateşkes yapıldı.

Muharebe sonrası

Ekim'de ateşkesi bozan Sırbistan Ordusu Aleksinaç'taki Osmanlı birliklerine karşı taarruza geçtiyse de bu sefer Djunis Muharebesi'nde ağır yenilgiye uğradı. Tekrar Rusya'nın zorlamasıyla mütareke yapıldıysa da, Osmanlı kazanımları Rusya'nın baskısını artırdı ve Doksanüç Harbi'ne giden süreç başladı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 261
favori
like
share