Yılın üçüncü çeyreğinde cep telefonu satışları yüzde 6 gerilerken, akıllı telefon satışları tarininin rekorunu kırarak 43,3 milyonluk satış rakamına ulaştı.

Birçok özelliği üzerinde bulunduran, internet erişimi, fotoğraf makinesi, e-posta hizmetleri, ofis uygulamaları gibi bilgisayar özelliklerini cebinize sokan akıllı telefonların satışları yılın üçüncü çeyreğinde bir rekor kırarak 43,3 milyon adete yükseldi.

Geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 4.2 artış kaydeden akıllı telefon pazarı tarihinin zirve rakamına ulaştı. Aynı dönemde toplam cep telefonu pazarı yüzde 6 daralırken geçen yıl 305 milyon cep telefonunun satıldığı yılın üçüncü çeyreğinde bu yıl ancak 287 milyon cep telefonu satışı gerçekleştirildi.

“International Data Corporation” (IDC) isimli bağımsız araştırma kuruluşunun raporlarına göre ekonomik krize rağmen daha fazla fonksiyon ve eğlence sunan akıllı telefonlara talep azalmadı. Aksine artış gösterdi. Sıradan cep telefonlarına olan talep ise geçen yılın altında kaldı.

Akıllı telefonlara olan talebin yıl boyunca hiç azalmadığına dikkat çeken IDC analistlerinden Ramon Llamas, “Bu cihazlar klasik cep telefonlarına göre çok daha fazla eğlence ve özellik sunuyor. Ayrıca kullanıcıların, pek çok seçenek içerisinden bir eğlence cihazı, sosyal medya aracı, çoklu ortam merkezi veya mesajlaşma cihazı olarak kullanabileceği bir akıllı telefon seçimine sahip. Önümüzdeki yıllarda da akıllı telefon pazarının klasik cep telefonu pazarının üzerinde bir büyüme göstermesini bekliyoruz” diyor.
Nokia: Yılın üçüncü çeyreğinde cep telefonu pazarında kan kaybeden Nokia'nın satışları geçen yılın aynı döneminin yüzde 8 altında kalarak 108 milyon adet olarak gerçekleşti. Buna karşılık akıllı telefon segmentinde Nokia'nın satış adedi yüzde 6.6 artış göstererek 16.4 milyona yükseldi. Nokia N97, E71 ve N900 modelleri ile pazardaki liderliğini sürdürüyor. Buna karşılık hâlâ ABD pazarında sorunlar yaşıyor.
RIM: Blackberry telefonlarının yaratıcısı Kanadalı Research In Motion, bu çeyrekte pazara sunduğu “Tour” ve “Curve 8520” modelleri ile ilk defa bu ürünleri kullanacak müşterileri yakalamış görünüyor. Geçen yılın üçüncü çeyreğindeki satış adetlerini yüzde 35.7 artırmayı başaran RIM bu yılın üçüncü çeyreğinde 8.2 milyon cihaz satışı gerçekleştirmiş durumda.
Apple: Bir çeyrekte en fazla ürün satışını gerçekleştiren Apple, iPhone 3 GS modelinin pazara sunulmasıyla, Apple fanatiklerinin ürün yenileme furyasından nasibini almış görünüyor. Buna rağmen geçen yıl Blackberry'lerden daha fazla iPhone satışı gerçekleştiren şirket, RIM'in atağına karşılık verebilmiş değil. Apple'ın bu çeyrekte yapmış olduğu satış miktarı 7.4 milyon adet.
HTC: Google'ın Android işletim sistemine sahip Dream, Hero ve Magic modellerini ardı ardına pazara sunan HTC Microsoft'un Windows Mobile 6.5 işletim sistemine sahip HD2, Imagio, Tilt2, Pure ve Touch2 satışlarındaki başarısıyla da ön plana çıkıyor. Satışlarını yüzde 14,7 artıran HTC'nin toplamda ulaştığı rakam ise 2.4 milyon adet.
Samsung: Küresel cep telefonu pazarında satışlarını artırmayı başaran iki şirketten birisi olan Samsung, akıllı telefon pazarında yeniden ilk beş üretici arasına girmeyi başardı. Akıllı telefon satışlarında geçen yılın aynı dönemindeki 1.5 milyon adetlik rakamını korumayı başaran şirket Microsoft'un Windows Mobile 6.5 işletim sisteminin en büyük destekçilerinden. Şirketin önümüzdeki dönemde Android işletim sistemli Moment ve Behold II modelleriyle de atağa kalkması bekleniyor.


Şirketlerin akıllı telefon satış rakamları
Şirket 2009* 2008* Artış (Yüzde)
Nokia 16,4 15,4 6,6
Research in Motion 8,2 6 35,7
Apple 7,4 6,9 7,1
HTC 2,4 2,1 14,7
Samsung 1,5 1,5 0
Diğer 7,3 9,5 -23,5
TOPLAM: 43,3 41,5 4,2
* 2009 (Temmuz-Ağustos-Eylül) Satışları - Milyon Adet
* 2008 (Temmuz-Ağustos-Eylül) Satışları - Milyon Adet

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 251
favori
like
share