Bir köşeye atmış olduğunuz dededen kalma eskileri değerlendirin. Eski testiler, antika çaydanlıklar, klasik semaverler hatta kırık toprak testiler çiçekler ile buluştuğunda satın alamayacağınız birer güzellik oluşturabilirler.

En güzel bulduğunuz vazonuzu, eskimiş küçük sandığınızı, kırıldığı için kullanmadığınız gümüş kabınızı ve benzeri görünüşü nostaljik bir anlam veren ama kullanılamayacak uygun kaplarınızı iyi anlaştığınız bir çiçekçiye götürün ve bunun içine bir aranjman düzenlemesini isteyin. Pek rastlanmayan bir davranış olduğu için çoğu çiçekçi bu talebinize şaşırabilir. Ancak farklı olanı güzele çevirdiğiniz için siz kazançlı çıkarsınız.


Biraz hareket ekleyin. Gardenya veya gerbera gibi çiçeklerin sap kısımlarını çok kısa kesip kristal veya cam bir kase içinde yüzdürün. Yüzen tabaklı küçük bir mum ilavesi ile çiçeğiniz loş bir ışıkta çok güzel görünecektir. Bunun için açık renkli, tercihan sarı veya beyaz çiçekler seçerseniz mumunuzun etkileyiciliği daha fazla olacaktır.


Misafirlerinize çiçekleriniz kokusu ve görüntüsü ile kapıda karşılasın. Antrenize kapıdan görünebilecek şekilde bir çiçekçiden alacağınız simit çelengi asın. Üzerindeki çiçeklerin ömrü dolduğunda bu çelenge aldığınız taze çiçekleri ekleyebilirsiniz.


Evinizin uygun yerlerine aranjmanlar yerleştirin. Uygun yere uygun çiçekleri seçmelisiniz. Hediye olarak çiçek gönderecekseniz bile alıcının bunu nereye yerleştireceğini hesaba katmalısınız. Örneğin romantik bir akşam yemeği için güzel bir kurdele ile bezenmiş klasik bir gül aranjmanı, lilyum veya leylak aranjmanı seçebilirsiniz. Arkadaşlarınızla daha hareketli bir kutlama için antoryum veya gerbera içeren daha egzotik bir aranjman, öğle yemeği için bahar kokusunu taşıyan lale, iris veya benzeri parlak renkli çiçeklerden oluşan bir aranjman seçmelisiniz. Hangi amaçla hangi çiçeklerin kullanılacağı konusunda çiçekçinizden fikir alabilirsiniz.Çeşitlerin herbirinden birer buketi içerecek küçük vazolar Salonunuzun çeşitli yerlerine yerleştirilebilir. Misafirleriniz ayrılırken güzel bir akşamın hatırası olarak bunları vazosu ile kendilerine sunmak gerçekten güzel birer hediye olabilir.


Yatılı misafirleriniz için komedin üzerine konulacak gonca çiçek vazosu onları olumlu yönde şaşırtacaktır. Tek bir çiçeğin kullanılması bu konuda daha etkili olacaktır.


Ev dekorasyonunda çiçekleri kullanmak, mekana ferahlık verir ve renk katar. İyi ve akıllıca seçilmiş çiçek çeşitleri evin bütün bölümlerinde kullanılmalıdır.

Oturma Odası

Özenle aranje edilmiş büyüklü küçüklü buketler, odanıza bambaşka bir hava verecektir. Seçeceğiniz çiçeğin rengine dikkat etmeyi unutmayın. Koltukların rengi ile değil de

halının rengi ile aynı olan çiçekleri tavsiye ederiz. Ayrıca halk arasında salon çiçeği denilegelen, çiçeksiz yeşil bitkiler oturma odası için biçilmiş kaftandır.

Mutfak

Bilhassa ev hanımlarının günün büyük çoğunluğunu geçirdiği mutfak, mutlaka çiçeklerle renklendirilmelidir. Mutfak için, küçük saksı çiçeklerini tavsiye ediyoruz. Tabi sık çiçek açanları tercih ederseniz, mutfağınız her zaman canlı olacaktır. Mesela minik saksılarda rengarenk menekşeler. Veya çiçekli minik kaktüsler. Bunları bir de sapı kırıldığı halde atmaya kıyamadığınız bir fincanın veya eski bir porselen demliğin içinde sergilerseniz mutfağınıza sevimli bir hava da verebilirsiniz.

Banyo

Banyo evin çok önemli köşelerindendir. Genelde karanlık
olan banyoları orjinal dekorasyon fikirleriyle renklendirebilirsiniz, ama çiçekleri de unutmayın. Banyoda fazla ışık istemeyen ve nemli ortamlardan hoşlanan türden çiçekler kullanabilirsiniz.

Yatak Odası

Aslında uyuduğumuz ortamda çiçeklerin bulundurulması sağlık açısında doğru değildir. Çünkü bildiğiniz gibi çiçekler geceleyin ortamdaki oksijeni kullanır ve karbondioksit açığa çıkarırlar. Ama yine de yatak odasında çiçek bulundurmak mutlu sabahlar için iyi bir fikirdir diyoruz ve gerçeğine çok benzeyen yapma çiçekleri tavsiye ediyoruz size. Burada zevk size ait: Ya yeşil bitkilerle veya odanızın rengine uygun rengarenk çiçeklerle başlayın yeni güne.

Evin girişi ve Koridorlar

Evinizin girişi eğer aydınlıksa yani güneş alan bir yerse canlı çiçekler kullanabilirsiniz. Eğer karanlık bir girişi varsa evinizin ne duruyorsunuz? Orayı gerçeğine çok benzeyen yapma çiçeklerle aydınlatın. Misafirlerinizi çiçeklerle karşılamak güler yüz kadar etkileyici olacaktır sanırız. Koridorlarda da uygun yerlere veya duvarlara yerleştirilmiş çiçekler canlı bir hava verecektir evinize şüphesiz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 612
favori
like
share
kanatsızmelek Tarih: 09.11.2009 23:26
teşekkürler bilgiler süper..
İNCİ K.A Tarih: 09.11.2009 16:35
bilgiler için teşekkürler