Günümüzde erkekler aşırı kıllı görünümünden mustarip. Kaş arasındaki ellerindeki ve elmacık kemiklerindeki kıllardan kurtulmak isteyenler kadınlardan daha sık lazer epilasyonu yaptırıyor. Daha erkeksi görünmek isteyenlerin tercihi; küçük göğüs, büyük çene ve ince bel İstanbul Cerrahi Hastanesi'nden Plastik ve Estetik Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Nuri Battal, daha erkeksi görünmek isteyenlerin büyük göğüslerini küçültmeyi, küçük çenelerini büyütmeyi, aşırı kıllarından kurtulmayı ve göbeklerindeki yağları aldırmayı istediklerini söylüyor. Battal, erkeklerin sıkça tercih ettiği estetik ameliyatları hakkında şu bilgileri veriyor:


Erkekler düşünülenin aksine kadınlardan daha sık lazer epilasyonu için başvuruyor. Aşırı kıllarından şikayet ediyorlar. Neredeyse lazer epilasyonunu kadınlardan daha çok erkeklere yapıyoruz. Bu yöntem, erkeklerde çok daha hızlı etkisini gösteriyor. Çünkü kıllar ne kadar sert ve siyah ten de ne kadar beyaz ise kıllar o kadar çabuk yok oluyor. Kadınlara 6-7 seans uygularken erkekler için 3-4 seans yeterli oluyor. En çok sırtlarındaki, elmacık kemiklerindeki, kaşları arasındaki ve göğüslerindeki kıllardan şikayet ediyorlar. Ellerinin üzerine bile lazer epilasyonu yaptığımız hastalar var. Daha genç görünüm için ellerdeki yaşlılık lekeleri lazerle ortadan kaldırılıyor ve ellere dolgu yapılıyor.


Yanaktaki kanala dolgu malzemesi


Yanak yanlarında, burun ve dudak arasında zamanla oluşan kanalın düzeltilmesi için çok istek oluyor. Doku enjeksiyonları yapılıyor. Geçici etkili ya da kalıcı malzemeler kullanılıyor. Kalıcı malzemeler 4-5 yıl kadar dayanıyor. Doku enjeksiyonunda hastanın kendi vücudundan alınan dokular kullanılıyor. Altı ay arayla 2-3 defa tekrarlanması gerekiyor.


Gıdıdan yağ alınıyor


Erkeklerin en büyük problemlerinden biri gıdı bölgesi. Hastanın yaşına göre yapılacak tedavi değişiyor. Hasta genç yaşlarda ise gıdı bölgesine liposuction yapıyoruz. Bu operasyon yarım saat sürüyor. Bu bölgedeki yağları enjektörle çekerek alıyoruz. Eğer hasta yaşlı, cilt derisi de sarkmış ise yüz germe ve boyun germeyi beraber yapıyoruz.


Büyük memelere tahammülleri yok


Erkeklerde memelerin kadınsı şekilde büyümesine 'jinekomasti' adı veriliyor. Her yüz erkekten 10'unda görülüyor. Genellikle ergenlik çağında hormonal dengesizlik nedeniyle meme büyüyor. Bazısında problem kendiliğinden düzelebiliyor. Kilo alınması ve deri sarkmasıyla birlikte büyüyen memeler daha kadınsı bir görüntü kazanıyor. Bu durumda memeleri küçültücü ameliyat yapılıyor. Liposuction ve meme dokusunun çıkartılması bir arada uygulanıyor.


Erkeğe gergin yüz yakışmaz


Kırışıklar için botox uygulandığında yüz ifadesini bozuma riski var. Özellikle iş dünyasında etkin bir görevde olan erkeğin yüz ifadesinin kaybolması, istenmeyen bir durum. Kırışıklıkları gidermek için doku enjeksiyonunu tercih ediyorum. Hem çizgiler yok oluyor hem de yüz ifadesi doğallığını koruyor. Kırışıklıklarından vazgeçmek isteyenlere kendi yağ ya da deri hücrelerini naklederek daha genç görünüm kazanmalarını sağlıyoruz. Alın, kaş ve şakak germe ameliyatları yapılıyor.


Endoskopik yöntemle üç kesi yeri açılarak asma yöntemiyle germe ameliyatları gerçekleştiriliyor. Çenesinin küçük olduğundan şikayet edenlere çeneye protez konuyor ya da çene kaydırma ameliyatı uygulanıyor.


Erkekler de ince bel istiyor


İnce bele kavuşmak kadınlara özel bir istek değil. Erkekler de karın ve bel bölgelerindeki yağlardan kurtulup daha ince görünmek istiyor. Op. Dr. Nuri Battal, erkeklerin karın ve bel bölgelerindeki yağlanmalara karşı uyguladıkları liposuction yöntemi hakkında şu bilgileri verdi:


'Zayıflasalar bile bel ve karın bölgesindeki yağlar kalabiliyor. Liposuction ile bu yağları alıyoruz. Liposuction, fazla olan yağların sıvı ile eritildikten sonra çok ince kanüllerle vakum uygulanarak emilmesi işlemidir. Ancak unutulmamalı ki bu bir zayıflama yöntemi değildir. Bu yöntemle vücuda biçim verilir. Göbek çıkıntısı düzeltilir belin kalın görünümü giderilir. Kişi zayıflamak istiyorsa diyet ve spor yapmalı. Yağ alarak bir kişiyi zayıflatmak mümkün değil. Liposuction ile en fazla dört litre yağ alınabilir. Bu raka-mın üzerine çıkıldığında hastanın hayatı tehlikeye atılır.'

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1187
favori
like
share
KaRaKıZ Tarih: 01.12.2009 14:52
tmm seni kuaföre götürelim
TaFnZeLL Tarih: 01.12.2009 14:50
Bende yapmayo dusunuyom falla
zeynep18 Tarih: 26.11.2009 07:04
Valla bizim sınıfta bunun için para toplayan var emek harcıyor çocuk
selcukbrs Tarih: 25.11.2009 23:59
bunları yaptıran erkeğin ben yazıklar olsun öyle erkeklere
MahsuMZeyneP Tarih: 25.11.2009 21:52
kim istiyor bunlarıı yazsın buraya