Okul Çocuğun İkinci Evi - Çocuk Psikolojisi - Okul Dönemi - Çocuklarda Okul Sorunları

Ders yılının bitmesine bir ay kala okullarda ve evlerde yeni bir telaş başladı. Gelecek yıl ilk defa okula başlayacaklar yada bir üst sınıfa geçecekler henüz tatile girmeden bir sonraki yılın planlarını gerçekleştirmenin telaşı içindeler. Çocuğunuz ilk defa okula başlayacaksa yada bir sebepten okulunu değiştirme kararındaysanız bu yazıyı okumanızda fayda var.

Çocuğunuzun hafta içinde gününü nasıl geçirdiğini bir düşünün… Kaç saatini okulda geçiriyor? Evde bulunduğu saatlerde ne kadar süreyi okula hazırlık yada dersler için ayırıyor?
Çocukların günlük yaşam aktiviteleri düşünüldüğünde uykudan sonra en çok okulda zaman geçirdikleri söylenebilir. Evde geçirilen zaman, televizyon, bilgisayar, yemek gibi olaylarla bölündüğü ve bunlar tek tek ele alındığı için, okul çocukların yaşamında önemli bir nokta olarak faaliyet listesinin üst sıralarında yer alır. Peki çocuğunuzun yaşamında bu kadar önemli bir yeri olan ve onun gelecek yaşamında önemli etkileri bulunan okulu hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?

Doğru okul çocuğun ufkunu açar

En değerli şeyin bilgi olduğu bir çağda yaşıyoruz. Geçen her gün bilgi denizimize yeni ve farklı detaylar, yaşamın yeni renkleri katılıyor. Bu bombardıman altında çocuklarımıza en iyi, en doğru ve en güncel bilgileri vermek istiyoruz. Bunun içinde okul seçimini önemsiyoruz.

Uzmanlar aileleri okul seçiminde dikkat etmeleri gereken noktalar hususunda uyarıyorlar. Bu seçimin çocuğun akademik ve sosyal gelişiminde önemli bir etkisi olduğunun altını çizerek, acele karar verilmemesi gerektiğini, araştırıp, birkaç okul gezildikten sonra karar verilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Son ana bırakılan ve “zaman yok, şu okul yakın kayıt yaptıralım” düşüncesiyle yeterli bilgi ve araştırma yapılmadan seçimde bulunmanın zaman zaman anne baba ve çocuk için olumsuz sonuçlar doğurduğuna dikkat çekiyorlar.

Seçim öncesi birkaç okul gezmek önemli… Verilen eğitimin kalitesi hakkında fikir sahibi olabileceğiniz bu gezilerde okul yöneticilerinden program, verilen eğitim ve öğretim, çocuklara sunulan sosyal, spor ve akademik destek hakkında bilgiler alabilirsiniz. Dersliklerin, laboratuarların ya da sosyal ve spor alanlarının konumu ve işleyişi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Okulun fiziksel yapısı da oldukça önemli… Okula yeni başlayan öğrenciler için adaptasyon sürecinde onları zorlamayacak, risk alanları yaratmayacak, havadar, güneş alan çok sıkışık olmayan sınıflar tercih edilen özelliklerdendir.
Temizlik ve sağlık kurallarına uygunluk da ailelerin önem verdikleri konuların başında geliyor. Tuvaletlerin, yemekhanenin, bahçenin çocuklar için uygun olması, buralarda hizmet veren personelin deneyimli ve çocuklara alışık olması gerekir. Ayrıca bu alanların temizliği ve bakımı konusunda ne kadar denetleyici olunduğunu anlamanız için okul yönetiminden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sağlık odası ve bir hemşirenin de okulda görev alması gerekir.
Küçük çocuklar için okul evin dışında ilk defa bu kadar uzun zaman geçirilen farklı bir alandır. Evin rahat ve alışılmış atmosferinden ayrı, tanımadığı insanlarla dolu, bilmediği bir disiplindir. İlk günlerde bocalaması, korkması hatta agresifleşmesi normaldir. Özellikle anneye bağımlı yetişen çocuklarda alışma süreci biraz daha sancılı olabilir. İlköğretim döneminde bu sorunları en aza indirmek için (diğer bütün yararlarının dışında) okul öncesi eğitim mutlaka düşünülmelidir.

Okulun aile ile iletişimi, bilgi aktarımı ve rehberlik servisi de oldukça önemli. Çocuğun okulda geçirdiği aylar boyunca sadece akademik başarısı değil, kişisel gelişimi, sosyal aktivitelere katılımı, arkadaşları ve öğretmenleri ile ilişkisi de oldukça önemlidir. Öğretmenlerinin ve rehberlik servisinin çocuğunuz hakkında yapacağı değerlendirmeler çoğu zaman sizin evde uyguladığınız sistemdeki aksaklıkları görmenize de olanak sağlar. Son yıllarda birçok okul uzman çocuk psikologlarında aldıkları ek hizmetlerle ailelere çocuklarının gelişimleri hakkında danışmanlık hizmeti de veriyorlar. Yapılan aile toplantılarında çocukların sadece derslerini değil, olası problemlerini ve çözüm yollarını da konuşuyorlar.
Bilgiyi öğrenme biçiminin, bilgi öğrenmek kadar önemli olduğu günümüzde yaşamdan kopuk olmayan, çocuğun yaratıcılığını, özgür düşünme becerisini, hayal gücünü artıran, ezbere dayalı öğrenmeyi reddeden eğitim anlayışına ve araçlarına sahip okullar anne babaların ilk tercihleri olmalı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 343
favori
like
share