ABD'li bilim adamlarının araştırmasına göre kutuplardaki buzulların erimesi bugün öngörülenden çok daha fazla su yükselmesine sebep olabilir.


ABD'li bilim adamları, kutuplardaki buzulların erimesinden endişe ettiklerini ve bunun okyanuslardaki su seviyesinin bugün öngörülenden daha çabuk yükselmesine neden olabileceğini açıkladı.

'Science' dergisinin haberine göre, Oregon Üniversitesi'nden buzulbilimci Peter Clark'ın da aralarında bulunduğu bilim adamları, Grönland ve Antarktika kıyılarındaki buzul tabakalarının son yıllarda inceldiğini gözlemledi.

Zincirleme reaksiyon

Clark, bu bölgelerdeki buzulların incelmesinin büyük buz kütlelerini etkileyebileceğini ve birçok buzulun zincirleme reaksiyonla erimesine yol açabileceğini söyledi.

Clark'a göre ayrıca, büyük buz tabakalarındaki incelme, okyanusların su seviyesinin bugün öngörülenden çok daha fazla ve çabuk yükselmesine neden olabilir.

Genişleyerek yükselme

Bilim adamları, gelecek 200 yılda küresel ısınma nedeniyle özellikle Grönland'daki buzulların erimesinin, okyanusların su seviyesinin yükselmesine yol açacağını düşünüyor.

Aynı senaryoya göre Antartika'daki buzulların genişlemesinin dengeleyici unsur olacağı düşünülüyor. Bu durumda okyanuslarda su seviyesinin gelecek 200 yılda yaklaşık 50 cm yükseleceği tahmin ediliyor.

Felaket senaryosu

Peter Clark'a göre buzulların, işaretlerin gösterdiği gibi hem Grönland'da hem Antarktika'daki erimesi, okyanusların su seviyesinin gelecek 200 yılda 1 metre yükseltebilir.

Bu durumda bin yıl içinde Grönland'daki buzulların tamamen eriyebileceğini söyleyen Clark, okyanusların su seviyesini 6 metre yükselebileceğini söylüyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 455
favori
like
share
corleoni Tarih: 25.10.2005 21:14
sagol kardes :89: :89:
kurtjara Tarih: 24.10.2005 23:34
Dünyanın yarısı su altında kalacak demektir insanoğlu yeni yaşam alanları oluşturmak zorunda kalabilir gelecek seneler. Haber için teşekkürler kardeşim