5 yaş grubu ikizler üzerinde araştırma yapan bilimadamları, ortaya çıkan sonucun, zeka sorununun genetik değil, tamamen çevresel şartlardan kaynaklandığını kanıtladığı görüşünü savundu.

İngiliz ve Amerikalı bilim adamları, aile içi şiddetin çocukların zeka gelişimini olumsuz etkilediğini bildirdi. Londra’daki King’s College ve ABD’deki Boston Üniversitesi bilim adamları yaptıkları araştırmada, mutlu evlerde büyüyen çocukların zeka gelişiminin daha iyi olduğunu tespit etti. 5 yaş grubu ikizler üzerinde yapılan araştırmada, annesi, babası tarafından dövülen çocukların zeka düzeyinin, huzurlu bir aile ortamı olan yaşıtlarından 8 puan düşük olduğu belirlendi. Uzmanlar, zeka düzeyindeki 8 puanlık farkın, bir çocuğun yaşıtlarından 6 santim kısa olması gibi değerlendirilebileceğini kaydetti.

Aile tarafından sağlanan çevresel şartların zeka düzeyi üzerindeki etkisinin tek yumurta ve çift yumurta ikizleri için aynı olduğunu, bütün DNA’larını anne babadan aynen alan tek yumurta ikizlerinde olduğu gibi çift yumurta ikizlerinde de aynı sonuçlara ulaştıklarını belirten bilim adamları, “Bu da bize sorunun genetik olmadığını, tamamen çevresel şartlardan kaynaklandığını kanıtlıyor” görüşünü savundu.

Bilim adamları, aile içi şiddetin çocukta stresi artırdığını, bunun da beyin gelişimini olumsuz etkilediğini düşünüyor.alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 293
favori
like
share