Uzmanlar, ikizlerin kabiliyet ve gelişimlerinin birbirinden çok farklı olabileceğini, diğer kardeşlerde görülen kıskançlığın ikizlerde de yaşandığını belirtiyor. 'İkizlerden birinin hissettiğini diğerinin de hissettiği' yönündeki inancın yanlış olduğunu anlatan Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, "Çocuklarınıza aynı kıyafetler almayın, aynı okula göndermeyin. Doğum günü için ayrı pastalar hazırlayın, şarkıları, hediyeleri bile ayrı olsun. Evde ilginizi ve zamanınızı her ikisine eşit olarak bölmeye çalışın" dedi.

Dr. Ayten Erdoğan, aile bireyleri ve çevrenin ikizlerde benzer gelişim beklediğinden, kabiliyeti az olan ve gelişimi farklı olanın psikolojik olarak kötü etkilenebileceğini söyledi. Erdoğan, ikizlerin birinin hissettiğini diğerinin de hissedeceği inancının yanlış olacağını ifade ederek, "Bütün kardeşlerde görülen kıskanma ikizlerde de görülür. Anne-baba başta olmak üzere, erişkinlerin sevgi ve ilgisini paylaşma, daha fazla pay alma endişesi kıskançlığın temelini oluşturur. İkizler arasında görülen gelişim farklılıkları da kıskançlığı arttırabilir. Daha becerikli ve gelişmiş olan ön plana çıkarak veya daha zayıf olana fazla ilgi gösterilmesi diğerinin kıskanmasına neden olabilir" diye konuştu.

Dr. Erdoğan, ikizlerin sınıf ve kıyafetlerinin ayrılması uyarısında bulunarak, "İkizlere aynı kıyafetler ve eşyalar alınması anne-babanın bir çeşit eşitlik sağlamaya çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Kişilikleri, gelişimleri birbirinden farklı olan çocukların seçimlerinin de farklı olması çok doğaldır. Aynı giysiyi giymek ikisinin karıştırılmasına, ayırt edilememelerine neden olur. Kıyafetlerin ayrılması, kendi kıyafetleri olmasını sağlamak, aynı giyimleri engellemek, aynı şeylere sahipseler ayrı günlerde giymelerini sağlamak gereklidir. Aynı okul ve sınıfa gönderilmeleri gelişimleri açısından sakıncalıdır. Sınıf içinde kıyaslama ikizlerden zayıf olanın kendini yetersiz görmesine, özgüveninin düşmesine neden olur. Şartlar uygunsa ayrı okula, değilse ayrı sınıfa verilmeleri birey olmalarının desteklenmesi açısından gereklidir" şeklinde konuştu. Erdoğan'a göre, ikizlerin bireyselleştirecek destekleyici tavsiyeler şöyle:

"Onlara 'ikizler' demektense isimleri ile hitap edilmesini sağlayın, kendi oyuncakları olmasını sağlayın. Eşyalarını ayrı dolaplara yerleştirin.Doğum günleri için pastaları ayrı hazırlayın.Doğum günü şarkısını 2 kez ayrı söyleyin. Onlara ayrı hediyeler verilmesini sağlayın.Çocukları baba-anne paylaşmayın. Evde ilginizi ve zamanınızı her ikisine eşit olarak bölmeye çalışın. İşiniz olduğunda onları ayrı yerlere bırakın. Ayrı zamanlarda ayrı gezmeye ya da alışverişe götürün. Birine kızdıysanız diğerine de kızmayın. İkisine ayrı albüm hazırlayarak verdiğiniz "özel" önemi pekiştirin."
alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 380
favori
like
share