Dicle Üniversitesi (D.Ü.) Eğitim Fakültesi öğretim elemanı Dr. Mehmet Murat aralarındaki yaş farkı yüksek olan kardeşlerin yakınlaşamadıklarını, ailelerin tek çocuklarının da sosyal gelişim sorunu yaşadıklarını belirterek, “İkinci çocuk sahibi olacak aileler çok beklememeli” dedi.

Dr. Mehmet Murat, çocukların kişilik oluşumu ile sosyal gelişimlerinin ailede başladığını ve bunda kardeşlerinin önemli unsur oluşturduğunu belirterek, ailelerin tek çocuklarının sosyal rolleri ve paylaşımı evde öğrenemedikleri için sosyal gelişim sorunu yaşadıklarını kaydetti.

Tek çocukların birlikte oynayacakları, oyuncaklarını paylaşacakları ya da kavga edecekleri kardeşlerinin olmaması yüzünden sosyal rollerini ve paylaşımı öğrenemediklerini ileri süren Murat, “Kardeşleri olan çocuklar kavga ederek de olsa sosyal rollerini öğrenir. Birşeyi paylaştığı zaman ya da kavga ettiği zaman sonuçlarını görür ve daha küçük yaşta bu alışverişin neler doğurduğunu olumlu ve olumsuz yönlerini yaşayarak keşfeder” diye konuştu.

Murat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ebeveynler çocuk gibi davranarak çocuğu oyalamaya çalışır. Ancak çocuk yaşıtları ile oynamak ister. Bu zaten en sağlıklısı olur. Ayrıca bir yetişkin, çocukla ne kadar çocuk olabilir ki? Hatta bazı uyanık çocuklar rol yapılmasından bile hoşlanmayabiliyor ve anne babalarının rol yapmasına tepki gösterebiliyorlar. Aileler ilk çocuk sahibi olduktan sonra aradan yıllar geçiyor. İlk çocukları ergenlik çağına geliyor ve yeniden çocuk sahibi olmak istiyorlar. Oysa bu yanlış bir şey. Çünkü ikinci çocuk ilk çocukla hiçbir zaman uyum içinde olamayacak. Yaş itibariyle ilgili oldukları konular değişik olacak ve birlikte oynayamayacaklar. Bu durum da onları birbirinden uzaklaştıracak. Ayrıca ergenlik çağındaki çocuklar anne babalarının çocuk sahibi olmalarına da çok olumsuz bakarlar. “

Murat, ilk çocuğun olumsuz etkilenmemesi için ilk çocuğun ardından ikinci çocuk sahibi olmaya karar veren ailelerin ilk çocuktan mutlaka izin almalarını tavsiye ederek, bunun da (birlikte oynayacağın bir kardeşinin olmasını istemezmisin? Ne düşünüyorsun, birlikte okula gidersiniz. Sana ağabey/abla diyen bir kardeşin olsun istemezmisin?) gibi çocuğun anlayabileceği bir dille anlatılabileceğini ve çocuğun gelecek bebeğe alıştırılarak olumsuz durumun ortadan kaldırılabileceğini anlattı.

Anne-babanın, büyük çocuğun kardeşini kıskanmaması için küçük kardeşe nasıl davrandıklarını açıklamalarının da yararlı olacağını anlatan Murat, “Birtakım kararlardan önceden haberdar olan büyük kardeş, karar açıklanınca itiraz etmeyecektir. Bu durumda kardeşler arasında sorun da doğmayacaktır” dedi.alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 298
favori
like
share