Bebekler En Çok İnek Sütünden Alerji Oluyor - Bebeklerde Alerji

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mahir Gülcan, bebeklerin en çok inek sütüne karşı allerjisi olduğunu belirterek iyi bir araştırma ve tedaviyle besin allerjisi olan bebekler iki yaşından önce yüzde 90–95 oranında düzeldiğini belirtiyor.

Çocuklarda en çok hangi besinler allerjiye neden olur?
Bütün besinlerde allerji yapma özelliği vardır. İçinde protein olan her besin allerji yapabilir ama bazı maddeler daha çok allerji yapabilir. Bunların başında inek sütü gelir. Ardından yumurta akı, kabuklu yemişler, kabuklu deniz ürünleri ve buğday unu da çok allerji yapan besinlerdendir.

Anne sütü alan bebeklerde besin allerjisi olur mu?
Evet, sadece anne sütü alan bebeklerde de besin allerjisi görülebilir. Annenin beslenmesindeki süt ve süt ürünleri ve diğer allerji yapan besinlerin allerjiye neden olan protein bölümleri bebeğe geçer ve bu nedenle bebekte besin allerjisi görülebilir.

Besin allerjisinin belirtileri nelerdir?
Allerjiler en çok cilt, akciğerler ve sindirim sisteminde belirti gösterir. Akciğerlerde hırıltı, geçmeyen öksürükler, nefes darlığı, ciltte egzama benzeri döküntüler, sindirim sisteminde de gaz, karın ağrısı, bulantı, ishal, kabızlık ve kanlı kaka gibi belirtiler gösterir.
Son yıllarda besin allerjisi görülme oranı arttı. Bunun da doğal olmayan, katkı maddeli gıdalarla beslenme nedeniyle olduğunu düşünüyoruz.

Tedavi için neler yapılıyor?
Besin allerjisi tanısı koymuşsak tedavide öncelikle en sık rastlanan allerji olduğu için bebeğin beslenmesinden minimum altı ay süt ve süt ürünlerini çıkarıyoruz. Eğer bu sürede bebekte mesela kanlı kaka geçmezse ikinci sık rastlanan neden olan yumurtayı da listeden çıkarıyoruz. Düzelmediği takdirde sırayla allerjiye neden olan diğer gıda maddelerini aynı şekilde çıkararak bebeği takip ediyoruz. Sadece anne sütü alan bebeklerde bu diyet tedavisi anneye uygulanır. Eğer allerjen tespit edilemezse veya bebek mama ile besleniyorsa bu bebeklere altı ay özel allerji maması veriyoruz. Besin allerjisi olan bebekler doğru tanı, tedavi ve iyi bir tahiple yüzde 90–95 oranında iki yaşından önce düzeliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 442
favori
like
share