kalpte ritim bozukluğu - kalp atışında düzensizlik - kalpte ekstrasistollerKalbin atış ritminde görüten düzensizliklerin yani aritmilerin bir türü ekstrasistol olarak isimlendirilir.

Normalde kalbin atışlarını idare eden merkez olarak bilinen sinüs düğümünden dakikada ortalama 60-80 arası uyarı çıkar ve kalp bu uyarılara göre düzenli bir şekilde atar. Yani sistol ve diastol denilen kasılma ve gevşemeleri yapar.

Eğer sinüs düğümü dışında bir odaktan ek bir uyarı çıkar da kalp bu uyarı ile erkenden kasılırsa, yani sistol hareketi yaparsa buna ekstrasistol denir. Ekstrasistol kalbin erken bir vuruşu olduğu için bu atıştan sonra normalden daha uzun bir ara meydana gelir.

Ekstrasistoller bazen düzenli olarak her iki atımdan veya üç atımdan sonra meydana gelebilir. Ekstrasistol nabız sayımı ve elektrokardiyogram (EKG) ile kolayca teşhis edilebilir.

Ekstrasistoller bir heyecan anında, fazla çay, kahve, alkol içilmesinde, yorgunluk ve uykusuzlukta görüldüğü gibi, organik bir kalp hastalığında veya Dijital gibi kalp ilaçlarına bağlı olarak da peydana gelebilir.

Gençlerde çok kere hiçbir kalp hastalığı olmayabilir. Ancak bu gibi kimselerin kalplerinde mitral stenozu dikkatle aranmalıdır. Yaşlı kimselerde görülen eks-trasistollerde de koroner sklerozu ihtimali gözden kaçırılmamalıdır.

Tedavi için ekstrasistolu olan hastalara kinidin (Natisedin) ve kinidin benzerleri (Norpace) ile bazı sedatifler (Diazem) ve trankilizanlar (Tranxilen) verilmektedir.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 579
favori
like
share