20’yi aşkın ülkede, telekom operatörlerine sunduğu katma değerli servis çözümleri ve kurumlara sunduğu kurumsal iş çözümleri ile Defne bu yıl da, Deloitte Teknoloji Fast50 2009 programında Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Kuruluşları arasına girdi.
Türkiye’de, Türk Telekom ve GSM operatörlerine sunduğu katma değerli servis çözümleri ve kurumlara sunduğu kurumsal çözümleri ile dünya çapında birçok projeye imza atan Defne Bilgi İşlem, Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerini belirlemeyi amaçlayan ve dördüncüsü düzenlenen Deloitte Teknoloji Fast50 2009 programında üçüncü kez yer aldı. Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2009 Programı’nın sonuçları, 4 Kasım 2009 tarihinde İstanbul Four Seasons Hotel’de yapılan törende açıklandı.
Kuruluşların 2004-2008 yılları arasında net satış gelirlerinde kaydettikleri büyümeye yüzdelerine göre yapılan sıralamada, Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 50 şirketinden biri olan Defne, sergilediği sürdürlebilir büyüme ile dikatleri üzerine çekti.
Defne, gösterdiği performans ile, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinin en hızlı büyüyen 500 teknoloji şirketinin belirlendiği Deloitte Teknoloji Fast500 EMEA Programı’na girmeye de hak kazandı.
Kriz dönemine rağmen, kurumsallaşmış yapısı ve başarılı büyüme stratejisi ile üçüncü kez Deloitte Teknoloji Fast50’de yer alan Defne, 2007 yılında % 1419 büyüme ile ilk 3’te, Deloitte Technology EMEA Fast 500'de ise 113'üncü sırada yer almıştı. Defne bu yıl da sıralamada % 480 büyüme ile yer alarak başarısını bir kez daha sergiledi.
Ekonomik kriz döneminde, Deloitte derecelendirme kriterlerine göre ekonomik büyümenin yanı sıra personel sayısında da ciddi oransal büyüme gösteren Defne, personel sayısında, 2008’de %33, 2009’un son çeğreğinde ise %25 artış göstermiştir. Defne Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu, nitelikli personele, 2010 yılında da istihdama devam edeceklerini belirtti.
Her geçen gün artan ilgiyle büyüyen 3. nesil (3G) ile yakın zamanda katma değerli servisler alanında bir patlama yaşanacağını belirten Defne Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu, bu doğrultuda gelecek döneme ilişkin hedeflerinin daha da büyük olduğunu dile getirdi.
Haliloğlu, Defne’nin gösterdiği sürdürülebilir büyümenin etkenlerini ise; “iletişim teknolojilerinde öngörülü yaklaşımlarının önemi büyük. Bunun bir örneği, 3G için çözüm geliştirmelere 5 yıl önce başladık” dedi. Defne’nin AR-GE’ye yaptığı yatırım konusunda bilgi veren Haliloğlu, artan AR-GE personel sayıları ve projeleriyle, Teknokent’lere sağlananan imkanlardan faydalanmak için İTÜ-Arıkent’e 2009 yılının Kasım ayı ortasında geçecekleri bilgisini paylaştı. Ayrıca, yurtiçi ve yurtdışı VAS servislerinde sundukları gelir paylaşım modellerinin, özellikle mobil operatörlerin ve servis sağlayıcılarının ilgiyle karşıladıkları aktardı.

Defne Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu ayrıca, “bu büyümeyi sürdürürebilmemiz için, Defne'nin yurtdışı hedef pazarlardaki varlığını geliştirmek, bunun için yeni işbirliği olanaklarını araştırmak ve işbirliği sayısını arttırmak da hedeflerimiz arasında yer alıyor. Mobil dünyanın gelecekte gideceği yönü tahmin etmek için dünyanın farklı bölgelerinden gelen kişilerle temasa geçip fikir alışverişinde bulunmak bizim için çok önemli” dedi.
Türkiye'nin bilişim stratejisi geliştirmesi için eğitime yatırım yapması gerektiğini belirten Haliloğlu, "bilişimin gelişmesi için hangi kente nasıl yatırım yapılacağından çok, tüm yurt sathında orta ve lise eğitiminin güçlendirilmesi gerek. Bugün Uzakdoğu'nun en büyük avantajı budur. ABD'de ve Avrupa'da bilişim büyük kentlerde filizleniyor. Bizde de İstanbul veya İzmir olabilir. Ancak esas mesele lise düzeyine kadar eğitiminin güçlendirilmesidir" dedi. ArGe alanında çalışmalarını özkaynaklardan sürdüreceklerini belirten Haliloğlu, sermaye ve stratejik ortaklık alanlarında dış yatırımcılarla görüşebileceklerini ifade etti.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 357
favori
like
share