Normalin üzerinde mesai yapan hırslı meslek sahipleri ve yöneticiler, çocuklarını, özel yaşamlarını ihmal ediyor. Harvard Bussiness Review dergisinde yayımlanan araştırmaya göre; büyük şirketlerdeki meslek sahipleri, günde 10 saatlik çalışmayı bile yarım gün çalışıyormuş gibi algılıyor. Söz konusu şirketlerde çalışan ve çok para kazananların yüzde 45'i işlerine aşırı derecede zaman ayırıyor.

İş eşe engel oluyor

Mesleklerine yeni başlayanlar için bu çalışma biçimi haftada en az 60 saat olurken, birçok meslek sahibi 100 saat ve üzerinde mesai yapıyor. Yüksek mevkilerdeki bu insanlar nadiren tatil yapıyor ve bunların yarısı yılda 10 günden az tatile çıkıyor. Araştırmaya katılan kadın ve erkekler, işlerinin eşleriyle güçlü bir ilişki kurmalarını engellediğini söylüyor.

Büyük şirketlerde çalışanların yüzde 45'i, günde 12 saatten fazla çalıştıktan sonra eve döndüklerinde "eşleriyle bir çift laf edecek takati bile kendilerinde bulamadıklarını" belirtirken; sürekli seyahat eden ve akşam programlarına katılanlar ise işlerinin "tatmin edici bir cinsel yaşamı imkansız kıldığını" belirtiyor.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 323
favori
like
share