Yeni araştırma bulguları çocuğu 8-9 yaşına gelmeden önce sigarayı bırakan anne babaların çocuklarının ergenlik çağında sigaraya başlamasını da engellediklerini ortaya koydu.

ABD’li araştırmacılar çocuğu 8-9 yaşına gelmeden önce sigarayı bırakan ebeveynlerin çocuklarının 17-18 yaşlarına geldiğinde sigaraya başlama oranının, sigarayı bırakmayanların çocuklarına kıyasla %39 oranında daha düşük olduğunu belirledi.

Araştırmacı Jonathan Bricker, çocukların genellikle 8-9 yaş civarında sigarayı denemeye başladıklarını ve araştırmanın sigara içen ebeveynlerin çocuklarını sigara içme seçeneği ile tanıştırdıklarını ve evde sigara içme şeklinde bir davranış modeli oluşturduklarını ortaya koyduğunu belirtmiştir. Bricker, bu nedenle çocuğun yanında sigara içmenin hem psikolojik hem de fizyolojik etkileri bulunduğunu vurgulamıştır.

Seattle Kanser Araştırma Merkezi’nden Fred Hutchinson, ebeveynlerin sigarayı bırakarak çocuklarını pasif içici olmanın zararlarından kurtarmakla kalmadığını, aynı zamanda çocuklarının sigaraya başlamasını da engellediklerini belirtiyor.

Hutchinson, bu bulguların ebeveynlere sigarayı bırakma konusunda yeni bir motivasyon sağlamasını umuyor.

Journal Addiction’da yayımlanan araştırmaları süresince Bricker ve arkadaşları 8-9 yaşlarındaki 3012 çocuğun ebeveyni ile görüşmüş ve bu çocuklar 17-18 yaşına geldiğinde bu kişiler tekrar aramışlardır.

Her iki ebeveynin de sigarayı bırakması gençlerin sigaraya başlama oranını %40 düzeyinde azaltırken, tek bir ebeveynin sigarayı bırakması dahi %25 oranında bir etki yaratmaktadır.

Buna karşın elbette ki en büyük koruma her iki ebeveynin de hiç sigara içmemesi halinde sağlanmaktadır. Böyle ebeveynlerin çocuklarının sigaraya başlama oranı her iki ebeveynin de sigara içtiği ailelere kıyasla %71 daha düşüktür.

Bricker tüm gruplar içinde “hiç sigara içmeyen iki ebeveynin çocuklarının” en iyi konuma sahip olduğunu belirterek, sigarayı bırakan ebeveynlerin bir tür “eylemci” olmak suretiyle de çocuklarını sigaradan caydırabildiklerini vurguladı. Yani, bir alışkanlığı bırakmak güçlü bir irade gerektirir ve yeniden sigaraya başlamak istemeyen ebeveynler çocukların sigaraya başlamasını caydırıcı yeni alışkanlıklar geliştirirler –mesela sigara aleyhinde konuşmak, restoranların sigara içilmeyen bölümlerinde oturmak ya da evde sigara içilmesini yasaklamak gibi-.

Bricker, bu bulguların sigara aleyhtarı mesajların ebeveynlere mümkün olduğunca erken iletilmesi gerektiğini gösterdiğini söyleyerek, konuyla ilgili broşürler dağıtılması ya da okullarda toplantılar düzenlenmesi gibi yöntemlerle küçük çocuklu ailelere alışkanlıklarının neden olacağı zararları ve bu alışkanlıktan kurtulmanın getireceği “iki yönlü” faydayı göstermenin mümkün olacağını belirtti..

Bricker, ebeveynlerin sigarayı bırakarak sadece kendilerine iyilik etmekle kalmayacaklarını, aynı zamanda çocuklarının da sigara içmesini engellemiş olacaklarını vurguladı.alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 415
favori
like
share