Bebeklerden sadece anneler sorumlu değildir. Bu yüzden bebek hakkında verilecek her karar sadece anneye bırakılmamalıdır. Bu konudaki paylaşım hamilelik döneminde başlamalıdır. Bu paylaşım, baba adayının hamileliği duygusal anlamda hissetmesini de sağlar.

“Erkek olmak”, “kadın olmak” bebekle birlikte ikinci plana atılmış gibi gözükse de; ilişkinin doğası ve eşlerin bireysellikleri açısından önemlidir. Çocuk sahibi olmakla birlikte bu kavramların algısında değişikliklere izin verebilmek ilişkinin daha rahat ve güvenli hale gelmesini sağlayabilir. Çünkü çocuğun dünyaya gelmesiyle eşlerin de sorumluluklar artmış, rolleri değişmiştir. Artık sadece eş değil, aynı zamanda anne ve babadırlar.

İyi bir anne ve baba olmak için öncelikle iyi birer eş olmak gerekir. Çocukla ilgili sorunlar alınacak kararlar... Tüm bunlar bir paylaşım sürecidir. Kişiler arası ilişkilerde olması gereken (ki bu toplam kalite bilincinin de gereklerindendir) “biz” bilincinin varlığıdır. Bu anlamda bebeğin bakımının paylaşılması, eşleri birbirine yakınlaştırır. Böylece eşler birbirlerinin duygularını daha iyi anlayabilir. Bir bebeğin bakımının tek kişi tarafından sürdürülmesi imkansız gibidir. Bebeğin bakımına katılan babalar çocuklarıyla daha yakın ilişkiler kurabilir. Bebeklik döneminde kurulan iyi iletişim, sonraki gelişim süreçlerine altyapı oluşturur.

Aile kararları alırken, eşi hoşlanmayacağı şeylere mahkûm etmemek, onun adına karar vermemek, sahip olduğu imkan ve becerilerin farkında olmak önemlidir. Evlilik öncesi önemli kararlarda kırılmalar çok sayıda beraberliği sonlandırabilmekteyken, evlilik içinde kırılmalar taraflarda öfke biriktirmesine ve zamanla birbirlerinden uzaklaşmalara sonuçta da yalnızlık hissine yol açar. Evlilik sonrası alınan aile kararları bu nedenle daha değerli hale gelir. Ev içindeki görev paylaşımı, bebek sahibi olma zamanı, doğumun şekli, doğum yapılacak hastanenin belirlenmesi, bebeğin bakımının nasıl yapılacağı, annenin çalışma durumu, çocuğun okul öncesi eğitimi ve seçilecek okulun belirlenmesi, devam edeceği ilköğretimin seçilmesi gibi uzayıp giden birçok önemli karar aileleri beklemektedir.

Bazen eşler çocukları için verdikleri kararlarda çatışma yaşayabilir. Bu durumda herhangi birinin doğrusu değil, çocuk için doğru olan karar önemlidir. Bu konuda güvenilir kaynaklara başvurulmalı ya da bir uzmandan yardım alınmalıdır.
alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1261
favori
like
share