bebeğin yıkanması - bebeklerin ilk banyosu - bebeğin temizliğiDoğumdan hemen sonra bebeğinizin üzerindeki sıvılar buharlaşarak, ısı kaybına yol açar. Bu nedenle, ilk banyonun doğumdan hemen sonra yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Bebek dış ortama tamamen uyum sağlayıp anne sütü ile beslenmeye başladıktan sonra, bebeğin ilk banyosu hemşire tarafından yapılır. Bunun en uygun zamanı, doğumdan sonra ilk 12-24 saat aralığıdır.

Suyla yapılan ilk banyodan sonra göbek kordonu düşene dek, ilk 7–10 gün içinde bebeğinizi silerek de temizleyebilirsiniz. Silerek yapılan banyo için aşağıdaki sırayı izlemelisiniz:

1.Bebeğinizi birkaç kat yumuşak havlunun ya da yumuşak bir minderin üzerine sırtüstü yatırın. İşlem kolay olsun diye tüm giysileri çıkarıp, havlu ile sarın.

2.Yüzünü, ılık suya batırılmış bir pamukla, gözlerinin etrafından başlayarak temizleyin. Daha sonra da, yumuşak bir pamuklu kumaş ya da havluyu ıslatarak burun çevresini, yanaklarını, alınını, kulaklarını silin. Ardından havlu ile yüzünü kurulayın.

3.Saç temizliği için, sırtüstü yatan bebeğinizin başını ensesinden destekleyerek hafifçe kaldırıp, biraz ılık su ile ıslatın. Bebeğin saçlarına şampuanla hafif masaj yaptıktan sonra ılık su ile temizleyin. Daha sonra yumuşak bir havluyla saçlarını kurulayın ve bebek tarağı ya da fırçasıyla saçlarını tarayın.

4.Gövdesinin temizliği için, ılık suya batırılıp bebek şampuanı ile köpürtülmüş bir sünger ya da havlu kullanın. Gövdenin tamamını sildikten sonra ılık su ile bolca ıslatıp kurulayın.

5.Genital bölgeyi ve popoyu önden arkaya doğru silip kurulayın.

6.Bacaklarını ve kollarını da aynı şekilde silin.

7.Alt bezini bağlamadan önce pişik önleyici bir krem sürün.

8.Göbek kordonunu, etil alkol ya da isopropil alkol (tuvalet ispirtosu olarak bilinir) ile ıslatılmış bir pamukla silin. Böylece kuruması kolaylaşır. Eğer alkol cilde temas ederse, verdiği serinlik hissinden dolayı bebeğiniz huzursuz olabilir.

9.En son aşamada, tüm vücudunu bir kez daha kurulayın ve kıyafetlerini giydirin.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Dr. Murat Palabıyık

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 558
favori
like
share
BiR-DOST Tarih: 29.09.2013 21:28
Ne Zaman Banyo Yaptırmalı

Bebeğinizi ne sıklıkta yıkamaya ihtiyaç duyacağınız, bebeğinizin yaşıyla bağlantılıdır. Yeni doğan bebeğinizi haftada iki veya üç defa yıkamak, bez bölgesini temiz tuttuğunuz ve elleriyle yüzünü günde birkaç defa yıkadığınız takdirde, yeterli olacaktır. Kusmadıkları sürece ve bir şekilde kendilerini kirletmezlerse yeni doğanlar o kadar da kirlenmezler.

Bebeğinizin yaşı ilerledikçe, özellikle emeklemeye ve ilk yemeğini yemeye başladıktan sonra, düzenli olarak banyo yapma ihtiyacı artacaktır. Zamanla bebeğiniz yürümeye başladığında hemen her akşam banyo yaptırmanız gerekecektir; yoğun bir günün kirini temizlemek için olmasa bile, en azından bebek yatmadan önce sakinleştirmek için.

Banyo yaptırmak için en iyi zaman nedir? Genel olarak, eğer çok aç değilse, yeni doğan bebeğinizi yemek zamanlarından önce yıkamak en iyisidir. Yemekten çok kısa süre sonra olursa kusabilir. Daha büyük bebekleri, gece için temizlik sağladığından ve bebeğinizi sakinleştirmeye yardımcı olacağından gece yatmadan önce yıkamak en iyisidir. Şöyle bir akşam rutini geliştirmek isteyebilirsiniz: Banyo yaptırmak, masal okumak ve sonra uyku vakti. Fakat, kendi kararınızı kendiniz verin ve bebeğinizi ne zaman gerekliyse o zaman yıkayın.

Yenidoğan Banyosu: Ama Nasıl?

Bebeğinizin göbek bağı kalıntısının düşmesinden önce (doğumdan sonraki 10 gün ile 3 hafta arasında), göbek bağı kalıntısının ıslanmasını engellemek için sünger ile banyo yaptırmak en iyisidir. İşte bunun nasıl olacağı: Bebeğinizi yumuşak, düz bir yere yatırın (temiz bir havlunun üstüne de olabilir). Bir leğen dolusu ılık su ve bir sünger veya banyo bezi hazırlayın. Bebeğinizi sıcak tutacak şekilde sarın ve her seferinde bir uzvunu açığa çıkararak yumuşak bir şekilde silin. Yavaşça bastırarak kurulayın ve bir sonraki uzva geçin. Eğer kazara göbek bağı kalıntısını ıslatırsanız havluyla yavaşça bastırarak kurulayın.

Büyük Banyo

Göbek bağı düştüğünde bebeğiniz leğende veya bebek küvetinde gerçek bir banyo yapmaya hazırdır. Hangisini kullanırsanız kullanın, dibine bir havlu yerleştirerek yumuşak olmasını sağlayın. Eşinizin de yanınızda olarak, kaygan yavrunuzu tutmanıza yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Yenidoğan banyosu için ihtiyacınız olabilecek tüm malzemeyi önceden hazırlayın ki banyo sırasında bir şeyleri aramanız gerekmesin. İşte örnek bir liste:

Büyük bir havlu
Yumuşak bir el bezi
Pamuk topları
Bebek sabunu veya sıvı sabun
Eğer gerekliyse, göz yakmayan bebek şampuanı
Bebekler için saç fırçası veya tarak

Sabunun yukarıda listelenmiş olmasına rağmen, birikmiş kirler sadece su ile temizlenebileceği için bebeğinizde çoğunlukla sabun kullanmayacaksınız. Sabun, bebeğinizin cildindeki doğal nemlendiricileri çıkarabilir ve derisini kurutabilir.

Bebeğinizi etkin bir şekilde temizlemek için sadece 5 cm yüksekliğinde ılık su yeterli olacaktır. Karnının üzerine ılık bir bez koyarak üşütmesini engelleyebilirsiniz. İlk banyolarının uzun ve yoğun olması gerekli değildir, fakat temizlik sağlanmalıdır. Bebeğinizi sıkıca tutun ve üzerinde birikmiş kiri ve ölü deriyi kibarca temizleyin. Bir eliniz banyo süresince, daima bebeğinizin üzerinde olsun. Yeni doğmuş bebeğinizin başını ve sırtını banyo boyunca desteklemeniz gerekir. Bu durum kendi başına oturabilen daha büyük bebekler için de geçerlidir. Bebeğinizi yıkadığınız sürede şunlara özellikle dikkat edin:

Genital organlar ve bez bölgeleri.
Eller ve ayaklar. El ve ayak parmakların aralarını da kontrol ediniz.
Yüz ve boyun. Eğer gözlerinin çevresinde kir veya çapak birikmişse, pamuk topları ile içeriden dışarıya doğru nazik hareketlerle temizleyin.

Gizli Kir

Yeni doğanlar fazla kirlenmiyor olabilirler fakat hiç beklemediğiniz yerlerde kir biriktirmektedirler. Şu bölgeleri kontrol etmeyi ihmal etmeyin:

Dizlerin, ensenin ve kalçaların arkasındaki katlar.
Koltukaltları – pijamalarından kaynaklanan hav burada birikebilir.
Kulaklarının arkası.

Saç bakımı

Her bebek, başı tamamen saçlı olarak doğmaz, eğer sizin bebeğinizin saçı varsa, gerekli olması durumunda gözleri yakmayan bir şampuanla yıkayın. Sadece, bir miktar şampuanı saçına uygulayın ve durulamadan önce kısa bir süre için başında bırakın, bu yaştayken saçını ovmanız gerekmez. Bebeğinizin saçını banyonun sonunda yıkayınız ki banyo boyunca sabunlu su içinde oturmasın.

Son olarak, ilk birkaç banyosunda bebeğiniz ağlarsa şaşırmayın. Sadece alışık olmadığı bir hisse tepki vermektedir. Oda ve su sıcaklığını rahatsız etmeyecek bir seviyede tutun (yenidoğan banyosu su sıcaklığı için aşağıdaki bilgileri kontrol ediniz) ve onu pışpışlayarak ve şarkı söyleyerek sakinleştirin. Yakında banyoyu sevmeyi öğrenecektir.

Banyo Zamanı Uyarıları

Bebeğinizi yıkamak çok eğlenceli olabilecekken iki güvenlik unsurunu aklınızdan çıkarmayın: Su sıcaklığı ve bebeğinizi asla yalnız bırakmamak.

Aşırı Sıcak

Bebeğinizin cildi sizinkinden daha hassastır. Bunun sonucu olarak, size normal gelen su sıcaklığı onun için aşırı olabilir. Bebeğinizi suyun yakınında herhangi bir yere bırakmadan önce sıcaklığını bileğinizin arka tarafı veya dirseğinizle kontrol edin; bu bölgeler elinize göre daha hassastırlar. Ilık olması lazım, fakat çok sıcak değil! Dikkate almanız gereken diğer ipuçları:

Bir bebek banyosu termometresi satın alın. Bebek banyosu için uygun sıcaklık 32 derece ve altıdır.

Evde Tek Başına?

Hatırlamanız gereken en önemli şey, bebeğinize banyo yaptırırken onu hiçbir zaman yalnız bırakmamaktır. Birkaç saniye için bile. Bebekler 2,5 cm suda, kapıya baktığınız veya telefona cevap verdiğiniz kısa sürede bile boğulabilirler. Risk almayın. Banyo yaptırırken başka bir işe bakmanız gerekirse her zaman bebeğinizi sarın ve yanınızda götürün.

alıntı