Aynanın karşısında, duşta ya da plajda geçirdiğiniz onca zaman size nasıl bir cilt tipine sahip olduğunuz konusunda yeterince fikir vermiştir. Ancak cildiniz konusunda onu açmaktan ya da örtmekten mi mutlu olduğunuzdan daha fazlasını bilmeniz gerekir. Cilt tipinizi belirlemek için şu testi uygulayın:

1. Cildiniz donuk mu yoksa bir kar küresi gibi ışıltılı mı görünüyor?

2. Cildiniz parlak, kaygan bir dokusu olan banyo zemini gibi
görünüyor mu?

3. Cildiniz sosis zarı gibi gergin görünüyor mu?

4. Krater gibi geniş gözenekleriniz, tıkanmış gözenekleriniz ya da akneleriniz var mı?

5. Cildiniz alkol, sentetikler, kokular ya da yapay renkler içeren kozmetiklere tepki
veriyor mu?

6. Cildiniz sürekli nemli, canlı ve dolgun görünüyor mu?

7.Yanaklarınız, gözleriniz ve ağzınızın çevresindeki cildiniz normal ya da kuruyken alnınız, burnunuz ve çeneniz fast-food yemeklerinden daha yağlı görünüyor
mu?

1 ya da 3′e evet cevabı verdiyseniz, KURU cildiniz var.
2 ya da 4′e evet cevabı verdiyseniz, YAĞLI cildiniz var.
5′e evet cevabı verdiyseniz, HASSAS cildiniz var.
6′ya evet cevabı verdiyseniz, NORMAL cildiniz var.
7′ye evet cevabı verdiyseniz, KARMA cildiniz var.

Cildiniz için beslenin

Belki de insanların ciltle ilişkilendirdikleri tek yiyecek cumartesi geceleri tüketilen krema Ama birçok yiyecek ve bileşen cildin korunmasına yardımcı olabilir.
Yumurta (ne yazık ki sarısı) bakla, avokado, soya ve fındık. Bütün bunlar yağ ve karbonhidrat metabolizması için gerekli bir kimyasal madde olan biotin içerir. Biotin eksikliği (fazla antibiyotik almaktan ve yetersiz beslenmekten kaynaklanır) yüzde veya kafada cilt kuruluğuna ya da dermatite (egzama türevi deri tahribatı) neden olabilir. Aynı zamanda saçlarınızın ve tırnaklarınızın zayıflayıp kırılmasına da yol açabilir.

Somon: Astaksantin içerir. Bu, somona pembe rengini veren karotenoiddir. Cildin elastikiyetini ve iyi yağ DHA-omega3′ü artırır. Cildinizin ve saçınızın daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Yeşil çay: Serbest oksijen radikalleri avcılarını barındıran polifenoller içerir.
Bunlar foto hasara karşı koruma sağlar ve epidermisi kalınlaştırır. Ağızdan ya da ciltten alınabilir. Güneş yanıklarına karşı da etkili olabilir.

Nar: Epidermisi kalınlaştırmanın ve fibroblast ömrünü uzatarak daha fazla kol-lajen ve elastin üretilmesini sağlamanın yanı sıra, bunlar yaraların iyileşmesini hızlandıran fitonutrientler de içerirler.

Domates: Domatesteki besinler güneş yanığı riskini azaltır; bu yüzden yaz tatilinize çıkmadan önce bol bol domates tüketin (yanında biraz lipid, örneğin birkaç ceviz tüketmeye dikkat edin, böylece aktif bileşenler abzorbe edilir). Bu, içerdikleri likopenden kaynaklanıyor olabilir, ancak biz bu etkiyle ilişkili aktif bileşenleri bilmiyoruz; bu nedenle sadece bir likopen takviyesi yerine domateslerin tadını çıkarın.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 437
favori
like
share