Konu Başlığı Kimdir - Konu Başlığı Biyografisi - Konu Başlığı Hakkında


5 Ekim 1939'da Trabzon'da doğdu. İlk ve ortaokulu, doğduğu kentte okudu; liseyi yıllar sonra Ankara'da tamamladı.

İlk yazı ve şiir denemeleri, “Ceylan”, “Arkadaş”, “Küçük Afacan” gibi çocuk dergileriyle, günlük "Tan” gazetesinin “Çocuk Sayfası”nda yayımlandı. 1957 yılında, Trabzon Lisesi'nde öğrenciyken, “Hâkimiyet” gazetesinde profesyonel olarak çalışmaya başladı. O günden sonra bir daha basın yaşamından kopamadı. 1957-1969 yılları arasında Trabzon'da yayımlanan birçok gazetede muhabir, yazar, teknik sekreter ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. “Hâkimiyet”in sahibi Ömer Turan Eyuboğlu 1960 yılında ölünce, gazetenin yayın sorumluluğunu ve haftalık “Sanat Sayfası”nın yönetmenliğini üstlendi. “Kıyı” dergisinin kuruluş çalışmalarına katıldı. Bu arada, İstanbul'da çıkan “Dünya”, “Akşam”, “Milliyet” ve “Cumhuriyet” gazetelerinin Trabzon muhabirliğini yaptı. Ayrıca, 1965-1969 yılları arasında, Trabzon’da kendi olanaklaryla, “Sömürücülüğe Karşı SAVAŞ” adlı haftalık sosyalist gazeteyi çıkardı.

1969 yılında Ankara'ya yerleşti; Gerçek Ajansı, Anadolu Ajansı, TÜBA Ajansı’nda muhabir ve editör olarak çalıştı; kimi kuruluşlarda Basın Danışmanlığı yaptı.

Siyasal nedenlerle 1972-1977 yılları arasında yurtdışında zorunlu göçmenliği yaşadı.Yurda döndükten sonra “Politika” gazetesinde çalışmaya başladı. Bir ara, “Yeni Ulus” gazetesinin sanat sayfasını yönetti. 1980-1981 döneminde, Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü..

12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra, 1 Mayıs 1981’de Ankara'da gözaltına alındı. Mamak Askeri Cezaevi'nde 37 ay tutuklu kaldı. Daha sonra Askeri Yargıtay’ca aklanınca yeniden basın yaşamına döndü; "Çağdaş” gazetesinde ve “Görüş” dergisinde sendikal ağırlıklı yazılar yazdı.

1988 yılında “Adımlar” dergisinin Ankara Haber Müdürlüğü’nü yaptı. 1990-1991 yılları arasında, Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Hekimler Derneği’nin (NÜSHED) Genel Yönetmenliği’ni üstlendi, bu kuruluşun “Son Reçete” adlı dergisini çıkardı.1993’te, Aziz Nesin’in başyazarlığını yaptığı “Aydınlık” gazetesinde “Üçüncü Göz” yazılarını yazmaya başladı. Daha sonra “Siyah Beyaz” gazetesine Kültür-Sanat Editörü olarak girdi. 1998 yılında aktif gazteciliği bırakarak kendini tamamen şiire ve yazı çalışmalarına verdi. Edebiyatçılar Derneği’nce 1994’te yayımlanan “SIVAS KİTABI / Bir Topluöldürümün Öyküsü” adlı belgesel yapıtın editörlüğünü yaptı.

Şiirleri, "Hâkimiyet Sanat Sayfası”nın yanı sıra, “Damla”, “Otağ”,“Dönemeç”,“Yeni Türkü”, "Çağdaş Türk Dili”, "Anadolu Ekini”, "Öykü-Şiir”, "Karşı”, "Kıyı”, "Trabzon”, "Mavi Nota”, “Gerçek Sanat”, "Promete”, “Yeni Biçem”, "Damar”, “İnsan”, "Edebiyat ve Eleştiri”, “Papirüs”,“Ürün”, “Güzel Yazılar”, “Ağır Ol Bay Düzyazı”,“Pencere” dergileri ile "İlhan İlhan” (1983),“Nâzım Hikmet Vakfı Yıllığı” (1993),“Geçmişten Günümüze Trabzon Şairleri” (1993) ve “Hece Taşları” (1997) adlı seçkilerde yayımlandı. Şiirlerinden bir seçmeyi, 2001 yılında Serander Yayınları arasında çıkan “Acının Külrengi” adlı kitabında topladı. Köşe yazılarından oluşan “Siyah Beyaz Yazılar” adlı dosyası da yakında yayımlanacak.

Çağdaş Gazeteciler Derneği, Dil Derneği, Edebiyatçılar Derneği üyesi ve“Sürekli Basın Kartı” sahibi.


ÖDÜLLERİ


Türk Dil Kurumu “Basın Dil Ödülü” (1963).
Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın 1993 Şiir Yarışması'nda “ilgiye değer” üç ozandan biri.
Milliyet Sanat Dergisi’nin 1995 Abdi İpekçi Mektup Yarışması'nda “mansiyon”.
Çağdaş Gazeteciler Derneği “Yılın Gazetecisi Ödülü” (1

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 337
favori
like
share