Emzik Bebeğin Diş Ve Çene Yapısını Etkiliyor - Emzik Zararları - Emzik Kullanımı

Bebekler emme içgüdüsüyle doğar. Doğuştan getirdikleri bu özellik sayesinde anne göğsünü kolaylıkla kavrar ve beslenmelerini de sağlarlar. Emmek bebekler için psikolojik rahatlamadır aynı zamanda… İhtiyaç duyduğu güven duygusunu ve hissettiği huzursuzluk hissini emerek gidermek ister. Bebeğin doğal emme ihtiyacını karşılayan emziğin dil, dudak ve çene bozukluklarına neden olmayacak şekilde dizayn edilmesi gerekir.

Emzik, bebeklerin emme duygusunu tatmin etmesine, kendilerini güvende hissetmelerine ve daha kolay uyumalarına yardımcı olur. Bebeklerin rahatlamasında önemli bir rol üstlenen emzik, bebeğin ağız ve çene sağlığı açısından da büyük önem taşır. Bebeğin çene ve ağzında yapısal bozukluklara yol açmamak için, doğal meme yapısındaki emziklerin tercih edilmesi gerekiyor.


ORTODONTİK EMZİKLER

Ortodontik emzikler bebeğin doğal emme ihtiyacını karşılamak ve aynı zamanda onların dil, dudak ve çene adalelerinin doğru gelişmesine yardımcı olmak için özel olarak dizayn edilmiştir. Ortodontik emziklerin meme başları yassıdır; buna karşılık daha alışılmış çeşitlerin, başları yuvarlaktır. Anatomik şeklinden dolayı 2-3 yaş arasında bile rahatlıkla kullanılabilir. Damağa tamamen adapte olmasına bağlı olarak herhangi bir bozukluğa neden olmaz. Bebeklerin dil, dudak ve çene adalelerinin doğru gelişmesine yardımcı olur.

MEME EMMEYEN BEBEKLERE EMZİK VEREBİLİRSİNİZ

Bebek annesinin göğsünden süt emerek beslenirken aynı zamanda emme duygusunu da tatmin eder. Anne sütü emmeyen bebeklerde emme duygusu eksik kalabilir. Bu durumda bebek kendini daha güvensiz hissedip, huzursuzluk yaşayabilir. Özellikle annesini emmeyen bebeklerin emzik emmesi bebeğin kendini iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

EMZİK PARMAK EMME ALIŞKANLIĞINI ÖNLÜYOR

Bazı aileler, bebeklerin emziği bırakma sürecinde yaşanacak sorunları düşünerek emzik kullanımına soğuk bakıyor. Bebeklikten çocukluğa geçiş sürecinde bıraktırılmayan emzik, ileriki yaşlarda sorunlara yol açabildiği için bu düşünce de doğruluk payı olabilir. Ancak emzik bebeğin sadece rahatlamasını sağlamakla kalmayıp parmak emme gibi alışkanlıklar edinmesini de engelleyebilmekte… Parmak emme alışkanlığını sürdüren bebeklerde alt ve üst dişlerde yer değiştirmeler ve kapanış düzensizlikleri görülebiliyor. Bunun yanı sıra bebeklere parmak emme alışkanlığını bırakmak emziği bırakmaktan daha zor gelir. Bu yüzden emzik emmeyi bebeğin ve küçük çocukların kendilerini rahatlatmak ve karşılaştıkları sorunlarla baş etmek için kullandıkları bir araç olarak düşünmekte fayda var. Yaşı büyüyen psikolojik ve fiziksel olarak bir sonraki gelişim basamağına çıkan çocuğunuz emme dürtüsünün yerine farklı rahatlama ve kendini iyi hissetme metotları bulduğu ve anne babalar tarafından bu alternatifler kendine sunulduğu ölçüde bu alışkanlığını bırakacaktır.

SİLİKON MU YOKSA KAUÇUK EMZİK Mİ KULLANMALIYIM?


Emzikler kauçuk ve silikon olmak üzere iki maddeden yapılıyor. Kauçuk doğal bir maddedir, elastik ve dayanıklıdır. Özellikle diş çıkartan bebeklerde kauçuk emzik kullanmak daha uygundur. Ancak kauçuk emzikler, suyu içlerine emdikleri için çabuk bozulur. Silikon da silisyumdan üretilir. Silikon emzikler kolay bozulmaz, ancak diş darbelerine karşı dayanıklı değillerdir. Bu yüzden silikon emzikler henüz diş çıkarmamış bebekler için daha uygundur. Silikonun tadı ve kokusu olmadığı için bebek emzik, anne göğsü veya biberon arasında kolayca geçiş yapabiliyor. Silikon emzikler şeffaf olduklarından temizlemesi daha kolaydır.

EMZİK SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Güvenlik standartlarına uygun olmasına dikkat edin.
Etiketinde standartları açıkça belirtilmeyen emzikleri kullanmayın.
Yeni doğan bebeklerin burnunu tıkamaması için, plastik ağızlık bölümünün küçük olmasına özen gösterin.
Ağzın doğal yapısına (üst çenenin alt çeneden önde olmasına) dikkat edilerek hazırlanmış olan emzikleri tercih edin.
Emzik dil için yeterli hacme sahip olmalı. Emilen bölüm dile yeterli doğal boşluğu sağlayabilmek için şekillendirilmeli.
Yeni doğmuş bebekler için anne göğsünü anımsatan emzikler tercih edilebilir.
İlk kullanımdan önce emziği iyice sterilize etmeyi unutmayın.
Kapaklı emzikler emziğin hijyenik olarak saklanmasında yardımcı olur. Emziğin standart kapağı yoksa bir emzik kutusu edinebilirsiniz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1201
favori
like
share