Bilgisayarlar ve birçok elektronik cihaz gereksiz yere güç harcıyorlar. Yapacağınız ufak tefek ayarlamalarıyla daha az enerji tüketilmesini sağlayabilirsiniz.

Stand-By terimini birçok kişi duymuştur. Stand-By, cihazları uyku moduna sokan ve bu sayede güç tüketimini azaltan bir teknoloji. Güç tüketimini azaltan teknoloji dedik. Çünkü birçok cihaz, Stand-By modunda hala güç tüketiyor. Bu da demek oluyor ki, sözü edilen cihazlarlar sıfır güç tüketim moduna geçemiyor.

Boşuna harcanan bu enerji, bilgisayarlardan tutun, televizyonlar, ağ donanımları, yazıcılar, oyun konsolları, uydu alıcıları ve DVD oynatıcılar gibi ürünlerde görülüyor.
[URL=http://img44.imageshack.us/i/priz.jpg/]
En etkili yöntem açma kapama düğmesi olan bir priz kullanmak.

Cihazınızın güç çekmemesi için yapılacak en klasik şey güç bağlantısını kesmek. Ya da açma kapama düğmesi olan bir priz takımı alıp, cihaz ile işiniz bittiğinde bu düğmeyi kullanmak. Bu esasında en etkili yöntem. Fakat PC sistemlerinde durum biraz farklı. Kısa bir süre sonra bilgisayarı tekrar kullanmak için beklemeniz gerekiyor. Birçok kullanıcı Windows'un tekrardan açılması için zaman harcamak istemiyor. Bu yüzden de PC sistemleri genelde açık kalıyor. Oysa Windows, kendi içinde daha az güç tüketmeniz için birçok özelliğe sahip. Yapacağınız küçük ayarlamalarla kısa sürede PC'den ayrı olsanız bile güç tüketimini düşürebiliyorsunuz. Döndüğünüzde çok fazla beklemeniz de gerekmiyor.

Güç Tüketimini Düşürmek

Windows Vista işletim sistemini kullananlar, masaüstünü fare ile sağ klikleyip kişiselleştirme seçeneğini aktif hale getirmeleri gerekiyor. Çıkan pencerede Ekran koruyucu seçeneği ardından da Güç ayarlarını Değiştir bölümüne tıklamak yeterli.
[URL=http://img44.imageshack.us/i/11111111111a.jpg/]
Bu bölümde Plan ayarlarını değiştir seçenğine tıklayın.

Güç seçenekleri penceresinde Tercih edilen Planlar arasında Dengeli kutucuğu işaretlidir. Bu kutunun altında yer alan Plan ayarlarını değiştir seçeneğini tıklayın. Ekranı Kapat ve Bilgisayarı Uyku Moduna geçir seçeneklerinde değerleri 5 Dakika'ya göre ayarlayın.
[URL=http://img44.imageshack.us/i/2222222222222so.jpg/]
Bu özellik özellikle kısa sürede bilgisayarınızı kullanmayacağınız durumlar için büyük bir avantaj sağlıyor. Bilgisayar düşük güç tüketimine geçiyor. Tamamen kapanmıyor.

Sıfır Güç Tüketimi

Bilgisayar başında daha uzun kullanmayacak kişiler için farklı bir ayar tavsiye ediyoruz.

Oluşturacağımız kısa yol tuşu sayesinde açık olan programlar kayıt ediliyor. Bilgisayar yeniden başlatıldığında kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Bunun için yapmamız gereken ilk şey Bilgisayarımdan C sürücüsüne ulaşmak. C sürücüsünün altında yer alan Windows Klasörüne tıklayın ve System 32 klasörünü bulun. Bu klasörün içinde Shutdown.exe dosyasını bulun. Bazı bilgisayarlarda sadece Shutdown yazıyor olabilir.
[URL=http://img44.imageshack.us/i/3333333333333mj.jpg/]
C:\Windows\System32\Shutdown.exe klasörünün kısa yolunu masaüstünüze kopyalayın.

Burada şaşırmayın. Bu dosyanın üzerine sağ klikleyin ve Gönder seçeneğinden Masaüstüne (Kısa yol olarak) seçeneğini girin. Shutdown.exe masaüstünde kısa yol olarak kopyalanacaktır. F2 tuşuna bastığınızda dosyanın adını değiştirebilirsiniz. Burada istediğiniz adı verebilirsiniz. Biz bu örnekte dosyaya Tamamen Uyku Modu adını verdik.
[URL=http://img32.imageshack.us/i/444444444444c.jpg/]
Satırın sonuna /h komutunu girin. Aradaki boşluğu unutmayın.

Adlandırma bittiğinde dosyaya sağ klikleyin ve özellikler seçeneğini girin. Çıkan penceredeki Hedef bölümünde C:\Windows\System32\shutdown.exe /h komutu girin.

Hepsi bu kadar.

Stand By'dan Çok Farklı


Yaptığımız kısa yola tıkladığınızda Bilgisayarınız hemen kapanır. Bilgisayar Stand By durumuna geçmez. Dolaysıyla güç tüketimini sıfırlanır. Bu yöntemin bir özelliği bilgisayarı nasıl kapattıysanız o şekilde açması. Word dokümanları, İnternet sitesi ve birçok uygulamama sanki bilgisayar hiç kapanmamış gibi karşınıza çıkar. Windows sistem kapanmadan önce masaüstünün imajını alır. Bu imaj hiberfil.sys olarak kayıt edilir.
[URL=http://img32.imageshack.us/i/66666666666c.jpg/]
Bu yöntem güç tüketimini sıfır'a indiriyor.

Bilgisayarı normal güç düğmesinden açmanız gerekiyor. Bunu yaptığınızda Windows Sürdürülüyor ekranı karşınıza çıkar. Bu ekrandan sonra eski masaüstü ekranınız karşınıza çıkar.

Bu yöntemi belli süre bilgisayar başında olmadığınız için büyük bir avantaj sağlıyor. Öğle tatiller için oldukça iyi bir yöntem. Elbette evde de bu yöntemi kullanmak mümkün. Ama şunu mutlaka unutmayın. Bilgisayarınızı en az haftada bir kere tamamen kapatın. Aksi takdirde hatalar meydana gelebilir.

kaynak:shiftdelete

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 555
favori
like
share