Büyük müzik şirketleri tarafından geliştirilen ve altı üniversitede gizlice denenen bir yapı, müzik paylaşımını sabit bedelle açık büfe kullanımını mümkün kılıyor.
Warner Music tarafından yürütülen ve bir dizi büyük müzik şirketlerini çatısı altında toplayan bir yapı, ABD’de 6 üniversitede kurduğu bir yapıyla internet üstünde müzik paylaşımını yasal bir temele oturtmayı hedefliyor. Choruss kod adlı projenin ne bir açıklayıcı broşürü ne de bir web sitesi var. Ocak ayından bu yana 6 kampüste denenen sistemi kullanan okullar ve öğrenci grubu da bir gizlilik anlaşmasıyla detay vermekten alıkonulmuş durumda. Buna gerekçe olarak tam anlaşılmadan gelebilecek eleştirilerin çalışmaya zarar verme endişesi.

Çalışmanın temelinde okulların müzik endüstrisine aynen radyo ve televizyonlarınki gibi yıllık sabit bir bedel vermesi ve bu bedel karşılığında bütün müzik arşivini sınırsız kullanması yatıyor. Korsan müzik kopyalamanın en yaygın olduğu yerlerin başında gelen üniversitelerin her birinde ayrı fiyatlandırma modelleri deneniyor. Böylece öğrencilerin en çok hangi modele sıcak baktığı anlaşılmaya çalışılıyor. Sisteme giren öğrenciler kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yaptığında milyonlarca şarkıdan oluşan bir arşivi sınırsız kullanma hakkına sahip oluyor.

Sistemin en büyük farkı, şimdiye kadar benzer örneklerde rastlanan kısıtlamaların (DRM) hiçbirine sahip olmaması. Şarkıları CD’ye yazmak, müzikçalara kopyalamak, telefona aktarmak ya da başka bilgisayarlara taşımak serbest. İsteyen istediği kadar şarkı çekebiliyor ve ömür boyu kullanabiliyor.
Benzer bir çalışma da Harvard Üniversitesi’nde faaliyet gösteren Noank Media tarafından deneniyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 234
favori
like
share