Konu Başlığı Kimdir - Konu Başlığı Biyografisi - Konu Başlığı Hakkındaİhsan Oktay Anar Biyografisi,İhsan Oktay Anar Hayatı

İhsan Oktay Anar, ( Yozgat, 1960 - ), Türk yazardır.

Lisans, master ve doktora eğitimini Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yaptı. Halen aynı okulda öğretim üyeliği yapmaktadır. Türk edebiyatının son yıllarda yetiştirdiği en büyük isimlerdendir. Her bir kitabının çok uzun araştırmalardan sonra yazıldığı içerdikleri ağır tarihi bilgi ile göze çarpar. Eserleri pek çok küçük hikâye etrafında örülmüş büyük bir roman biçimindedir. Puslu Kıtalar Atlası 20′den fazla dile çevirilmiş ve Kültür Bakanlığı tarafından tanıtılmıştır.

Yazın biçim göndermeler içerir. Kabaca bir kaç örnek vermek gerekirse Amat’taki İsrafil adlı çocuğun gemi borazancısı olup diriliş düdüğünü çalışı islamiyette kıyamet haberi olan borazanı çalacak meleğe, gemi kaptanı şeytana, alt ambar toprak altına ve mezara göndermeler ya da modellemelerdir. Bu baş döndürücü üslup okuyucuyu hem yetiştirir, hem geliştirir. Umberto Eco bu biçimde gelişen okuru ampirik okurdan ayırmaktadır. Her gerçek yazar aslında bu tip incelikli ve becerikli okurlar isteyecektir. Anar ise kendi okurunu kendi yaratmaktadır.

Yayımlanmış Kitapları
Puslu Kıtalar Atlası (1995)
Kitab-ül Hiyel (1996)
Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri (1997)
Amat (2005)
Suskunlar (2007)

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 447
favori
like
share