Yüz ve çene ağrıları özellikle diş sorunlarıyla karıştırılabildiği için gereksiz ya da yanlış tedaviler yapılabiliyor

BaŞ yüz ve çene ağrıları sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biri. Ancak pekçok çeşidi olan ağrıları yaşayanlar teşhis konulamaması nedeniyle yanlış tedavilerle zaman kaybedebiliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülçin Gülşen baş çene ve yüz ağrılarının çok fazla görüldüğünü belirterek 'Baş yüz ve çene ağrılarının çok değişik nedenleri vardır. Organik kökenli bozukluk olmadan sadece kas spazmı ve sinir basısı sonucu ağrı olabilir. Başarılı tedavi için öncelikle ağrının nedeninin tespit edilmesi çok önemlidir' diyor.

GEREKSİZ İLAÇ KULLANIMI
Dr. Gülşen boyun ve baş ağrılarının bir arada olduğundan çoğunlukla gözden kaçırıldığını belirtiyor. 'Baş yüz ve çene ağrılarında yanlış branşlara yönelinebildiği için gereksiz ilaç kullanılabiliyor. Bu ilaçların uzun süre kullanımı sonrası da özellikle böbrek ve karaciğer üzerine yan etkiler oluşuyor. Baş ağrılarının bir kısmında sebep boyundaki kas spazmıdır. Beyne giden kan akımındaki değişiklikler baş ağrısı baş dönmesi kulak çınlaması gibi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Burada sebebi belirlemek gerekir. Sonuç ağrıdır ağrı kesiciler kullanmalısınız diyemezsiniz sebebe yönelik tedavi yaparsanız başarılı olursunuz ve zarar vermezsiniz. Yüz ağrılarında da aynı durumla sık karşılaşıyoruz. Birçok hasta çene ağrısı nedeniyle diş hekimine başvurur diş tedavileri yapılıp senelerce ortodontik aperey takan ve ağrısı geçmeyen hastalarımız var.

DOĞRU TEŞHİS
Bu hastalarda sıklıkla yüz ve çene kaslarında spazm tespit ediyoruz ve çok kısa süreli tedavilerle spazmı çözdüğümüz zaman ağrı da geçiyor. Tabii bazen de tersi olabiliyor çene veya organik kökenli baş ağrıları da kas spazmı diye tedavi edilmeye çalışılabiliyor. Hatta nörolojik sebeplerden kaynaklanan baş ağrıları da atlanabiliyor beyinle ilgili problemi olan kişiler alttaki önemli sebep tedavi edilmediği için ciddi tablolarla karşımıza çıkabiliyor. Önemli olan doğru teşhis ve en uygun tedavi şeklini belirlemektir. Bunun için de multidisipliner yaklaşım çok önemli.

BAŞ YÜZ ÇENE BİRİMİ
Yeditepe Prof. Dr. Gülçin Gülşen yaklaşımlarını şöyle anlatıyor: 'Hastanemizde baş yüz ve çene ağrıları birimi oluşturduk. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nöroloji Kulak Burun Boğaz Diş Hekimliği ve Psikiyatri uzmanlarından oluşan bir hekim grubu ile birlikte organize şekilde görev yapıyoruz. Baş yüz ve çene ağrısı ile başvuran hastada en kısa sürede en doğru tanıyı koyarak en uygun tedaviyi uygulamakta ve ağrısız mutlu insan tablosunu oluşturmakta iddialıyız.'


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 519
favori
like
share