Her sabah halsiz güne başlamanızın nedeni sadece uykusuzluk değildir! En basitinden yanlış kahvaltı seçimi bol kahve tüketimi ve monotonluk bile halsizliğinize etki edebilir.

KÖTÜ KAHVALTI

Sabah kahvaltısını atlamak metabolizmayı yavaşlatır ve vücudu en doğru şekilde çalışması için gerekli olan yakıttan yoksun bırakır. Ama kahvaltıda ne yediğiniz de çok önemlidir. Simit veya ekmek gibi unlu gıdalardan alacağınız karbonhidratlar en zinde olmak istediğiniz sabah saatlerinde beynin serotonin hormonu salgılaması nedeniyle enerjinizi alır. Vücudunuz basit karbonhidratları hızlıca sindirir kan şekerinizi yükseltir ve arkasından düşürür ama bütün bunlar enerji kaybına yol açar.

NE YAPMALI?

Güne en az 5 gram protein içeren bir kahvaltıyla başlayın. Protein kalp atışını hızlandıran ve dikkati artıran bir kimyasal içerir. Proteinler yavaş sindirildiği için kan şekerini ve enerji seviyesini sabit tutar. Bir kahve fincanı mısır gevreği (porsiyonu 120 kaloriden fazla olmaz ve 3 gram fiber içerir) ile yağsız süt alabilirsiniz. 30 gram az yağlı peynir ile iki yumurtanın beyazından yapılmış omlet (porsiyonu 22 gram protein içerir) de sağlıklı bir seçimdir.


Monotonluk yorar işe gittiğiniz yolu değiştirin

* Monotonluk
Hepimiz zorluklarla başa çıkmayı ve değişikliği severiz. Bir görev hiçbir zorluk yaşanmadan kolayca tamamlanırsakeyif vermez ve otomatik pilota bağlanarak beyninizi uyuşturur.

Ne yapmalı?
İşinizin monotonluğu sizi mutsuz ediyorsa patronunuzla konuşun ve size farklı sorumluluklar vermesini isteyin. Günlük işlerden mi sıkıldınız? Birtakım küçük değişikliklerle hayatınıza renk katmayı deneyebilirsiniz. Örneğin işe gittiğiniz yolu değiştirmek dil seramik veya fotoğraf kursuna katılmak alternatif olabilir.

* Yoğun bir tempo
Yoğun dönemlerde vücudunuzun demir oranı düşer ve kansızlık yaşayabilirsiniz. Bu anlarda kan hücreleri dokulara yeterli miktarda oksijen taşıyamazlar.

Ne yapmalı?
Yeterince uyuyor ama hâlâ kronik olarak yorgun hissediyorsanız doktorunuzla görüşün. Kan testiyle demir değerlerinizi ölçüp kan hücrelerinizde sayım yapabilir. Ölçümler düşük çıkarsa demir desteği için eczanelerde satılan demir desteklerinden almanız gerekebilir (Demir takviyesini doktorunuzun önerisi olmadan yapmayın çünkü fazlası zehirleyici olabilir). Dışarıdan destek almak yerine yağsız kırmızı et ile kümes hayvanları fasulye mercimek ve ıspanak da faydalı olur.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 330
favori
like
share