Türkiye'de yaz saati uygulaması geçtiğimiz pazar günü sona erdi. ABD'de ise uygulama önümüzdeki pazar günü sona erecek. Bazı bilimadamları ise yaz saatinin sona ermesini kalp hastalarına müjdeli haber olarak duyuruyor. Yanlış duymadınız saatlerin 1 saat geri alınması kalbe iyi geliyor.

İsveçli araştırmacıların geriye dönük olarak son 20 yılda kalp krizi oranları ile ilgili yaptığı araştırma kalp krizi oranının saatlerin 1 saat geriye alınmasını takip eden ilk pazartesi günü dibe vurduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre bunun en önemli sebebi saatlerin geri alınmasıyla kazanılan ekstra 1 saat. Mart ayında yaz saati uygulamasının başlaması ise tam tersi bir etkiye sebep oluyor. Saatlerin ileri alınmasını takip eden ilk 3 günde kalp krizi oranı artıyor.


ABD'de yayınlanan "New England Journal of Medicine" adlı tıp dergisinin son sayısında yer alan araştırmayı İsveçli doktorlar Dr. Imre Janszky ve Dr. Rickard Ljung kaleme aldı. Imre Janszky geçtiğimiz bahar ayında saatlerin ileri alımasını takip eden günlerde değişen zamana uyum göstermekte zorlanıp otobüste uyuyakalınca bu değişikliğin sağlık üzerindeki diğer etkilerini merak ettiğini ve araştırmaya bu şekilde başladıklarını kaydediyor.

Araştırmacılar daha sonra uyku düzeninin bozulmasının ve vücut saatinin değişmesinin kalp üzerindeki etkileri için İsveç'te 1987 - 2006 yılları arasında meydana gelen kalp krizlerinin zamanını araştırmaya başlamış. Kalp krizi vakalarınınsaatlerin ileri alınmasını takip eden ilk pazartesi günü yüzde 5 ikinci gün yüzde 10 arttığı tespit edilmiş. Saatlerin geri alınmasında ise kalp krizi oranı ilk gün yüzde 5 düşüyor. Araştırmada pazartesi günlerinin ilk iş günü streesinden dolayı kalp krizi vakalarının en çok yaşandığı gün olduğuna da vurgu yapılıyor.

Güneşin erken batması yaya kazalarını da artırıyor

ABD'de bu konuda geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada da mesai saati bitiminde yaya kazalarının Kasım ayında Ekim ayına göre oldukça arttığı tespit edilmişti. Uzmanlar bunun en önemli sebebinin yayaların güneşin erken batmasın alışamamaları olduğunu tespit etmişti. ABD'de yaz saati uygulaması bu cumartesi günü pazara bağlayan gece sona erecek. Dünyada yaklaşık 15 milyar insan her yıl yaz saati uygulaması yaşıyor.alıntı

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 299
favori
like
share