İLTİHAPLI BEL ROMATİZMASI HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR

Şiddeti azalıp artan uyuşma ve güç kaybına neden olan 3 aydan fazla süren bel ağrısının iltihaplı bel romatizması habercisi olabileceği belirtildi.

Antalya'da düzenlenen 10. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi'ne katılan Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsan Ertenli insanların yüzde 80'inin yaşamlarının bir döneminde bel ağrısıyla karşılaştığını ancak bunların yüzde 90'nın omurganın yanlış kullanılmasından kaynaklandığını söyledi.

Ters bir harekete bağlı ortaya çıkabilen ''mekanik'' bel ağrısının hareket ettikçe arttığını yatarak dinlenildiğinde ise geçtiğini belirten Ertenli ''Mekanik bel problemleri genellikle bir hafta 10 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Bunlara ağır yük kaldırma uzanma diz çökmeden bel bölgesinden eğilerek yerden bir şey almaya çalışma ağır bir yükü itme-çekme yanlış yatış pozisyonu gibi omurga için ters hareketler yol açabiliyor'' diye konuştu.

Ertenli yavaş başlangıçlı olan şiddeti azalıp artabilen uyuşma ve güç kaybına neden olan ters bir hareket sonucu ortaya çıkmayan ve 3 aydan fazla süren bel ağrısının iltihaplı bel romatizması hastalığının habercisi olabileceğini belirtti.

İltihaplı bel romatizmasında ağrının dinlenme sonrasında arttığına dikkati çeken Ertenli sabah uyanıldığında hissedilen şiddetli ağrının yürüdükçe azalmasının ve özellikle gece uykudan uyandıran ağrıların ihmal edilmemesi gereken belirtiler olduğunu bildirdi.

Ertenli hastalığın omurgayı eğdiğini ve hareket etmesini engellediğini ifade ederek ''Bu hastalar omurgalarını oynatamadıkları için sağlıklı bireyler gibi serbest hareket edemezler. Omurga eğildiği için aşırı kambur dururlar sırtlarını doğrultamazlar'' dedi.

''20-40 YAŞLARINDA SIK GÖRÜLÜYOR''

Hastalığın ''genç hastalığı'' olduğunu ve genellikle 20-40 yaşları arasında sık karşılaşıldığını belirten Ertenli her 200 kişiden birinde iltihaplı bel romatizması görüldüğünü biyolojik yapısından ötürü erkeklerin bu hastalığa yatkınlığının kadınlardan 4 kat daha fazla olduğunu söyledi.

Ertenli hastalıktan korunmak için çok fazla bir şey yapılamayacağını ancak erken teşhis sayesinde etkili tedavi olanaklarıyla omurgada oluşabilecek kalıcı hasarın önlenebildiğini kaydetti.

Erken teşhis ve tedavi yapılmadığında omurganın tamamen hareketsiz hale geldiğini vurgulayan Ertenli hastalığın temel tedavisinin ilaçla yapıldığını bunun fizik tedavi yöntemleriyle desteklendiğini söyledi. Ertenli ilaç tedavisinin ömür boyu sürdüğünü dönem içinde dozunun azalıp artabildiğini ifade etti.

İklim özelliklerinin hastalığın ortaya çıkışında etkili olmadığını belirten Ertenli ''Ancak ağrının hissedilmesinde bir etken olabilir. Bazı hastalarda nemli havalar ağrıların daha çok hissedilmesini neden olabiliyor'' dedi.

Ertenli her ağrıda hücrelerin elektromagnetik potansiyelini değerlendirerek anatomik yapılan görüntüleme yöntemine (MR- Magnetik Rezonans) başvurulmasının gereksiz olduğunu ifade ederek bir haftanın üstünde devam eden kas gevşetici tedaviler sonrasından geçmeyen ağrı halinde MR çektirilmesinin uygun olduğunu söyledi.

''YAŞLILARDA BEL AĞRISI KANSER HABERCİSİ OLABİLİR''

Yaşlılarda görülebilen bel ağrısının da kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiğini dile getiren Ertenli kemiklerde hissedilen ağrıların bazı kanser hastalıklarının habercisi olabileceğine dikkati çekti.

Ertenli 65-70 yaş üstündekilerde osteoporoz ve kemik erimesine bağlı kırıklar olabileceğini belirterek ''Kan hücrelerinden kaynaklanan bir tür kanserin ya da diğer kanser türlerinin omurgaya yayılmış hali olabilir'' dedi.

Ateş halsizlik kilo kaybı geçmeyen ağrı ve kan değerlerinin yüksek çıkmasının incelenmesi gerektiğine işaret eden Ertenli kanser hastaların bu tür belirtilere karşı çok daha hassas olması gerektiğini sözlerine ekledi.

''KASLAR GÜÇLENDİRİLMELİ''

Ertenli vücut kaslarının güçlü olmasının bel ağrılarının azalmasına faydalı olduğunu belirterek yürüyüş hafif tempolu koşu yüzme gibi düzenli egzersizlerin haftada 3 gün 45'er dakika yapılmasını tavsiye ettiklerini söyledi.

Bu hastaların evde spor yaparken bel bölgesini koruyan mekik aletleri kullanmasının uygun olduğunu belirten Ertenli ağırlık kullanılan çalışmalardan kesinlikle kaçınılması gerektiğini kaydetti.

Ertenli bel bölgesine fazla yük bindirilmemesi mevcut kemik yoğunluğunun korunması sağlıklı ve dengeli beslenme uygun vücut kilosu ile yeterli kalsiyum ve D vitamini alınmasının önemine işaret etti.alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 456
favori
like
share