Kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez kalp hastalarına sağlıklı bir kış için tavsiyelerde bulundu. Ayakların sıcak tutulmasının önemine değinen Sönmez "Kalp hastaları kışın dışarıda da evde de yün çorap giymeli" dedi..


AYAKLARINIZI ISITIN
Bacak damarlarında problemi olan hastaların genellikle ayaklarında da his bozukluğu olduğunu belirten Prof. Dr. Sönmez "Kişi bir de şeker hastasıysa his kaybı ciddi orandadır ve ayaklarının üşüdüğünü hatta donduğunu bile fark edemez" dedi ve ekledi: "Özellikle bacak damarı problemi olan insanların dışarıya çıkarken mutlaka yün çorap giymelerini öneriyorum. Gece yatarken de yün çorap giyerek ayaklarını ısıtmaları sağlıkları açısından son derece yararlı olacaktır. Gece ayakları üşüdüğünde ayaklarına kesinlikle sıcak uygulama yapmamalılar. Hele ki diyabetikseler; ayaklarında his kaybı olduğu için sıcağı da hissetmezler. Sıcak uygulaması ayağın yanmasına ve yaralar oluşmasına yol açabilir. Bu yaraların iyileşmesi uzun süre alacağı için çok ciddi komplikasyonlar hatta bacak kesilmesine varan durumlar bile ortaya çıkabilir."

ATKI VE BERE TAKIN
Kalp hastalarının kışın yeterince egzersiz yapmadıklarını sokağa çıkamadıklarını ve besin düzenlerini iyi ayarlayamadıklarını dile getiren Sönmez şöyle devam etti: "Kalp hastalarının kışın soğuk havalarda özellikle rüzgarı göğüs bölgelerine alacak şekilde sokağa çıkmamaları çok önemlidir. Havayı burunlarından mümkünse bir atkı ile ısıtarak içlerine almalılar. Dışarı çıkarken ağız ve burun atkı ile kapatılmalı. Bu; onları üst solunum yolu enfeksiyonlarından koruyacaktır. Başlarına bere takmaları da kulaklarından soğuk havanın girmesini dolayısıyla da solunum yolu hastalıklarını önlemesi nedeniyle çok önemlidir. Rüzgar direkt göğse temas etmemelidir.

Kalp ile ilgili şikayeti olmayan insanlar bile soğuk havalarda göğüslerine kalp ağrılarının geldiğini fark edeceklerdir. Bunun için kalp hastası olan kişilerin soğuk havada sokağa çıkarken yanlarında dil altı tableti bulundurmaları çok önemlidir. Çünkü soğuklarda vücut ısısının düşmesi nedeniyle spazm oluşuyor. Bu spazm nedeniyle de kalbe yeterince kan gitmiyor ve göğüs ağrısı ortaya çıkabiliyor. Bunun için kalp hastaları sıkı giyinerek sokağa çıkmalılar ve kesinlikle soğukta tok karnına yürüyüş yapmamalılar."alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 397
favori
like
share