Prof. Dr. Sönmez beslenmenin de kalp hastalarının sağlığı açısından çok önemli olduğunu söyledi. Bu hastaların kışa özgü beslenme programlarının titizlikle hazırlanması gerektiğini belirten Sönmez ekledi: "Hastalarımızdan kışın gerektiği kadar kalori almalarını istiyoruz. Kış ayları kalp hastaları için çok sıkı diyetler yapacakları aylar değildir. Vücudun direncini korumak ve vücudun gerekli şekilde beslenmesini sağlamak için buna uygun kaloriyi almaları şarttır. Sabah kahvaltısında diyabetik olmayan hastaların bir kaşık bal ve bir kaşık pekmez yemelerini öneriyorum. Yemekler çok ağır kırmızı et ve hayvansal yağ ağırlıklı olmamalıdır. Bunların yerine bol sebze ve meyve tüketmelerini çiğ sebze ve meyveye önem vermelerini öneririm. Özellikle C vitamini içeren sebzeleri çiğ olarak tüketirlerse vitaminini de korumuş olurlar."

YUMURTA YASAK DEĞİL
Kalp hastalarına uzun yıllar boyunca yumurta yemeyi yasakladıklarını belirten Dr. Sönmez yapılan son araştırmaların bu yasağı geçersiz kıldığını da söyledi: "Geçmişte hastalarımıza pastanın üzerindeki yumurtanın bile sakıncalı olduğunu söylerdik. Ancak yapılan son araştırmalar bazı hastalarımızın yumurta yemelerini mümkün kıldı. Bazı kardiyologlar her gün bir adet yumurta yenmesini öneriyor. Ama ben hastalarıma gün aşırı kahvaltıda bir rafadan ya da pişmiş haşlama yumurta yemelerini öneriyorum."


Kış gelmeden grip aşısı olun!

Kışın kalp hastalarının yapması gereken en önemli şey grip aşısı olmalarıdır. Kalp ve damar hastalıklarının virütik kaynaklı olduğunu iddia eden ekipler grip aşısının vücudu damar sertliği yapan bazı virüslere karşı koruduğunu da söylemektedir. Kalp hastaları grip aşısı yaptırarak hem kalp hastalığı riskini azaltıyor hem de üst solunum yolu enfeksiyonları ve ciddi akciğer fonksiyonlarından uzaklaşmış oluyor. Uzmanlara göre; kalp hastalarının her yıl eylül ekim ya da kasım ayında grip aşısı yaptırmaları gerekiyor. Grip aşısı olduktan sonra kişi yine grip olabilir ama bunun için üzülmemelidir. Çünkü aşı olunduğunda grip normale göre çok daha hafif olarak atlatılmaktadır.


Büyük alışveriş merkezlerini turlayarak yürüyüş yapın

Kalp hastaları "Kış geldi soğukta yürüyüş yapamıyorum" diyerek kesinlikle kendilerini eve kapatmamalı. Bunun için iki seçenekleri var. Öncelikle evlerine bir yürüme bandı alarak ev ortamında günlük yürüyüşlerini yapabilirler. Hastalar kendilerine bir yürüyüş programı belirleyerek günlük olarak bunu uygulayabilir.

SOĞUK YASAK!
İkinci seçenek de yeni bir konsept olan büyük alışveriş merkezlerinde yapılmasını tavsiye ettiğimiz uzun yürüyüşlerdir. Özellikle kalabalığın az olduğu 10.00-14.00 saatleri arasında yürüyüş yapmaları kendileri için çok yararlı olacaktır. Bugün artık en küçük alışveriş merkezinin boyu 100 metredir. Böyle bir yerde 5 tur atarlarsa bir kilometre yol eder. Bunu iki defa yaparlarsa zaten günlük yürüme egzersizlerini yerine getirmiş olurlar. Yürüyüş; vitrin seyreder gibi değil biraz hızlı adımlarla yapılmalıdır. Hastalar için kapalı alışveriş merkezlerini önermemizin sebebi; artık bu tür binalar 'akıllı bina' olarak inşa edildiği için içerideki havanın sıcak olması enfeksiyondan koruyan bir ortam olması ve ısıtma sistemlerinin filtreli olması yani havanın içeri filtre edilerek verilmesidir. Bunlar bir kalp hastasının sağlığı açısından son derece önemli kriterlerdir. Dışarıda spor yapma alışkanlığı olan kalp hastalarının da bu aktiviteleri kapalı ortamlarda yapmalarını öneriyorum.
alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2349
favori
like
share