B12 vitamini eksikliği alzheimer bunama depresyon osteoporoz gibi pek çok hastalığa neden oluyor. 40 yaşından itibaren insana B12 takviyesi gerekiyor..
B12 eksikliği ölümcül olabilir Bugüne kadar üzerinde çok durulmayan sadece "kansızlık" yaptığına inanılan B12 eksikliği tıp dünyasında pek çok kronik hastalığın nedeni olarak kabul edilmeye başlandı. Herald Tribune'de yer alan bir makaleye göre 60 yaşlarındaki 107 yaşlı üzerinde yapılan bir araştırmada B12 eksikliğinin beyin küçülmesine neden olduğu ortaya çıktı. Bu araştırma tıp dünyasında büyük yankı uyandırdı. Yapılan kan testleri vücuttaki B12 eksikliğini gösteriyor. Ancak tıp dünyası şimdi yeni araştırmalarla B12 seviyesinin normal değerinin aslında düşük olduğunu savunuyor. Kansızlığa neden olduğu düşünülen miktarın bile beyinde kalıcı hasar yapabileceği üzerinde duruyor.

ETTE BULUNUYOR

Birçok doktor 50 yaşın üzerinde B12 alımını artırmayı öneriyor. Fazlasının kimseye zararı olmadığı üzerinde duruluyor. Hayvansal gıdalarda kırmızı ette B12 katkılı müslilerde bulunan B12'yi özellikle vejetaryen beslenen kişilerin ek olarak alması öneriliyor. Düşük seviyede mide asidine sahip olanlar gastrit hastaları reflüsü bulunanlar B12 eksikliği için en büyük risk grubunu oluşturuyor. 65 yaş üzerindeki insanların yüzde 30'unda bu vitaminin eksikliği bulunuyor. Uzmanlar bunu büyük bir problem olarak yorumluyor çünkü yaşlı insanların çoğunun bu sorunlarının farkında olmadığı hatta doktorlarının bile bunu sorun olarak görmediği belirtiliyor.alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 409
favori
like
share