bozanın yararları - bozanın anne sütünü artırıcı özelliği - bozanın sağlığa katkıları - bozanın çocuklarda kemik gelişimine etkisiKış aylarının vazgeçilmezi bozanın bünyeye tahmin edilenden de çok faydası olduğu belirtiliyor.

Boza üreticilerinden Mümin Soydan bozanın kuvvetli bir içecek olduğunu çocuklarda kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olduğunu anne sütünü artırdığını ve bağırsakların çalışmasını kolaylaştırdığını söyledi.

SÜTÜ ARTIRIYOR

Bozanın buğday mısır şeker ve sudan yapıldığını kendilerinin katkı maddesi kullanmadıklarını belirten Mümin Soydan “Boza yapısı itibariyle kuvvetli bir içecek.

Bu yüzden faydası çok. Çocukların kemik gelişimini güçlendiriyor.

Annelerin sütünü artırıyor. Kuvvet veriyor. Bağırsaklardaki çalışmayı hızlandırıyor.

Çok sevilen boza Her mevsimde içilebileceği gibi vücudun soğuklara karşı direncinin azaldığı kış aylarında vücuda güç veriyor” dedi.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 946
favori
like
share
BiR-DOST Tarih: 11.02.2011 14:33
bozanın faydalarıBozanın faydaları da oldukça fazla. Farklı lezzetiyle soğuk ve uzun kış gecelerini ısıtan boza, vitamin deposu özelliği de taşıyor.

Bünyesinde A ve B vitaminlerinin dört türü ile C ve E vitaminleri de bulunuyor.

Mayalanması sırasında ürettiği laktik asit ise ender gıda maddelerinde bulunuyor ve bu değerli asit türünün hazmı kolaylaştırıcı etkisi var.

Süt yapıcı özelliği nedeniyle hamile bayanlara ve vitamin kaynağı olarak sporculara tavsiye ediliyor.

Bozanın faydalarının TÜBİTAK'ta yapılan araştırmayla ortaya konulmuştur:

"Kolera hastalığında bile etkili olduğu söylenir. Bir vitamin deposu aynı zamanda. İçindeki yağ oranı da sıfır.


alıntı